- 45 - aan een huis 'de Snoek'. In een transport van 1711 wordt dit gangetje Snoekjenspoort genoemd; het wordt nu gevonden op nr. 18. De Brillepoort heet ook wel Brillemanspoort en is thans Gierstraat nr. 33. Dichtbij de Nieuwstraat volgt dan de Potjespoort (Gierstraat nr. 41a), terwijl aan de overzijde op nr. 72 zich de Klompmakerspoort bevindt, bij Nautz aangegeven onder nr. 138. Daar stond blijkens een transport van 1691 eertijds een huis 'daer 't Clompmakersbort uyt- hangt' en waar dus blijkbaar een klompenmaker woonde. Ook de buurt tussen Gierstraat en Stadssingel aan de west zijde, vroeger de buurt der wevers, was rijk aan 'poortjes'. Aan de noordzijde van de Doelstraat geeft Nautz onder nr. 139 aan de Schoenlapperspoort, die verdwenen is, evenals de Zwanepoort (Nautz nr. 136) aan de oostzijde van de Lange Annastraat dicht bij de Doelstraat. Aan de westzijde van deze Lange Annastraat lag de Koopallepoort, vermoe delijk Nautz nr. 134, die hem echter Klanderspoort noemt. Tenzij dit poortje in verbinding stond met de Klanders poort aan de oostzijde van de Lange Raamstraat, wat op de kaart niet het geval is, zal dit een vergissing van Nautz of van de drukker zijn geweest. De Koopallepoort vindt men in de Lange Annastraat terug op nr. 12, waar een lantaarn op de hoek hangt, omdat er nog enige huisjes in staan. Volgens de kaart van Nautz bevatte de Lange Raamstraat vele poortjes, te weten aan de oostzijde, van noord naar zuid gerekend, de Klanderspoort (Nautz nr. 133), Moermans poort (Nautz nr. 132), Wittepoort (Nautz nr. 131) en Mun- nikepoort (Nautz nr. 130) en aan de westzijde de Half deurs poort (Nautz nr. 129). Alleen de eerste is nog terug te vinden en wel ten zuiden van nr. 17. De Klanders- of Kalanders poort dankt zijn naam aan het huis 'de Calander' aldaar. Kalanderen is het glanzend maken van stoffen in de ka landermolen. In de Lange Boogaardstraat zien wij ten zui den van nr. 21 nog een restant van de Koek- en Korenten- poort, bij Nautz nr. 100. In de Gasthuisstraat wordt de in de 18de eeuw bekende Rapekonst- of Doelenpoort niet bij Nautz aangegeven, want het kan niet zijn nr. 96 zijn, daar deze poort dicht bij de Doelen moet hebben gelegen. Vermoedelijk was het het poortje tegenover de ingang van de Doelen, Gasthuisstraat nr. 17a. Op de Botermarkt bestaat nog de Bruiningsgang

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 79