- 46 - (Nautz nr. 97), die leidt naar het Bruiningshofje (Boter markt nr. 9). Het noordelijk gedeelte van de Oude Gracht bevatte ook enige poortjes, waarvan nog over is de Helliuspoort, tegen over de Stoofsteeg gelegen ten noorden van nr. 90, genoemd naar de predikant Simon Hellius, die het daaraan grenzende huis in 1625 kocht, en aan de andere zijde de Kalfsvelspoort, ook wel Kalfspoort geheten (Nautz nr. 76), thans Gedempte Oude Gracht nr. 25. De Colommepoort tussen Raaks en Zijl straat was reeds verdwenen vóór de bouw van het Post kantoor blijkens een fotografie op het Gemeente-archief van de toestand aldaar in 1919. Daartegenover tussen de num mers 11 en 13, dus op nr. 13 rood, is nog de doorgang te zien, waar vroeger de Beek liep. In de Koningstraat bevond zich tegenover de Pandpoort de Beekpoort (Nautz nr. 68), maar deze is bij latere verbouwingen verdwenen. In de Jacobijne- straat geeft de kaart van Nautz op nr. 71 aan de zuidzijde een poortje zonder naam, dat vermoedelijk Kattepoort heette, welke naam in de 18de eeuw voorkomt. Het is echter niet terug te vinden, evenmin als de Cloribuspoort (Nautz nr. 87) aan de zuidzijde van de Raaks tussen Oude Gracht en Jacobstraat, die zijn naam wel aan een bekende Haarlemse familie zal ontleend hebben. Wanneer wij nu door de Korte Zijlstraat naar de Zijlstraat gaan, vinden wij daar ten noorden van de Bakkumsteeg op nr. 12 een gangetje met een hek ervoor, dat op de kaart van Nautz onder nr. 83 voorkomt als Snuif poort. In de Zijlstraat zelf kwamen niet zoveel poortjes uit. Er was een poortje naar het Zijlklooster, waar nu het Postkantoor staat, dat geen bij zondere naam had, en eveneens naar het Predikheren- of Jacobijneklooster, thans te vinden ten westen van het Stad huis, dat in 1543 Jacobijnepoort heette, maar later Kalver- poort werd genoemd 16. Aan de overzijde is een nauw straat je, de Peperstraat (Nautz nr. 41), in 1927 van de openbare weg afgesloten; de ingang daarvan is te vinden tussen de nummers 75 en 77. Zo zien wij ook in onze dagen, naast de aanbouw van nieuwe straten, het verdwijnen van oude. G. H. Kurtz

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 80