KRAANTJE LEK De geschiedenis van onze oude Nederlandse herbergen moet nog geschreven worden. Weliswaar bestaan er in de literatuur, maar dan over het algemeen tamelijk verspreid vrij wat gegevens over deze instellingen, maar een algemeen overzicht moeten wij nog steeds zien verschijnen. Een op merkelijk verschijnsel is - en dit geldt bij uitstek de oude herbergen ten plattelande dat in die streken, waar de feodaliteit aloverheersend placht te zijn, het meestal aan een zekere correlatie tussen de dorpsherberg en het adellijke huis ter plaatse niet heeft ontbroken. Wij kennen dit ver schijnsel bepaaldelijk in Engeland, waar immers het uit hangbord der dorpsherberg doorgaans is uitgedost met het wapen van de plaatselijke kasteelheer. Maar ook in Neder land is, tenminste buiten de steden, een zodanig verband allerminst vreemd. Het is intussen volstrekt geen wet van Meden en Perzen, dat wij dit verband uitsluitend moeten zoeken in de streken, waar de relaties van het leenrecht universeel gegolden hebben. Ook in het zeer weinig feodale Holland kwam dit voor en zelfs: onder de rook van de stad Haarlem. De herberg, die ik hier op het oog heb is het niet weinig befaamde Kraantje Lek. Kraantje Lek, waarvan wij weten, dat het eeuwen lang bij Elswout heeft behoord, was tevoren een herberg, die ressorteerde onder het adellijke huis Rol land te Overveen. In het bekende werk van Dr P. Hoekstra 'Bloemendaal' 1, waar men practisch alle literatuur bijeenverzameld vindt, die over Kraantje Lek verschenen is, uit de schrijver het vermoeden, dat de herberg Rockaers, gelegen onder de Blin- kert bij het begin van het Zandvoorter Visscherspad, achter en ten westen van Elswout, de voorgangster geweest zou zijn van het later zo beroemde Kraantje Lek (blz. 103). Zeer waar schijnlijk is de schrijver tot deze conclusie gekomen, door hetgeen Ds J. Craandijk over deze oude herberg mede gedeeld heeft in diens 'Wandelingen door Nederland'2. Daarin heet het immers, dat het zeer geliefde uitspannings oord Kraantje Lek aan het legerkamp, in 1803 onder bevel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 82