- 49 - van Graaf Dumonceau, in de nabijheid 'opgeslagen', volgens sommigen zijn opkomst te danken zou hebben gehad. Hij gaat dan verder met een proeve tot naamsverklaring: niet een duinbron zou met Kraantje Lek zijn gemeend, maar waarschijnlijk een tap-mogelijkheid van geestrijk vocht. Voorts wees hij nog op de aanwezigheid van de bekende holle boom door een storm op 23 Augustus 1812 'hol' ge worden, waarvan reeds in zijn tijd weinig meer dan een ruwe schors van de dikke stam over was, door geteerd zeildoek beschermd tegen het verwoestende water en door latwerk in zijn zijde gepantserd om de jongens eruit te houden. En eindelijk verzekert Ds Craandijk dan, dat volgens een hard nekkig volksgeloof de jonge Haarlemmers niet door de ooievaar bezorgd worden, maar dat zij allen, zonder uitzon dering uit deze holle boom afkomstig zijn. Daartegenover was de archivaris Gonnet de mening toe gedaan, dat Carel Molijn, de stichter omstreeks 1640 van het nabij gelegen Elswout, 'Rockaers' of het 'latere Kraantje Lek' aan dit nieuwe bezit had toegevoegd. Dit is echter on juist. Mr G. P. Boudaen, burgemeester van Amsterdam, ge huwd met Catharina Margaretha Romswinckel, koopt, nomine cuptis 'Rockaers', op 5 November 17393. Sindsdien maakt Kraantje Lek van Elswout, waarvan dit echtpaar het bezit had, deel uit. Wat hiervan zijn moge, 'Rockaers' is nooit de voorganger geweest: het was vanouds reeds identiek met Kraantje Lek, welke laatste naam wij eenvoudig als een populaire bijnaam kunnen beschouwen. En Kraantje Lek is evenmin sinds mensenheugenis al dan niet intermitterend, een onderdeel van het complex Elswout geweest, het behoorde eenvoudig als allodium onder het bezit van het destijds in de nabijheid gelegen adellijke huis Rolland. Dat dit laatste inderdaad het geval was, blijkt onomstote lijk uit de boedelrekening, die opgesteld werd door de Haar lemse heren Mr Jan Groenhout, advocaat, Pieter Gerlings, notaris, Jan van Loon en Melchior van Cleynenbergh, beide procureurs, welke door schepenen van de stad Haarlem op 11 November 1711 aangesteld waren tot curatoren over de insolvent verklaarde boedel van Jr Diederik Ramp van Rol land en Steenhuijzen en diens huisvrouw Geertruijd Spey- aart (van Poelenburg) 4.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 85