- 50 - Tot het bezit van genoemde echtelieden, die te Haarlem 'een huijs en erve met zijn stallinge en koetshuis' bewoond hadden aan de Smedestraat op de hoek van de Moerinne- steeg, had ondermeerdere behoord de herberg: 'genaamt Rockaars ofte Craantje Lek'. De eerste post in deze boedelrekening, die daarop betrek king heeft, luidt nl. woordelijk als volgt: 5 'Nog werd alhier verantwoord en in ontfangst ge- 'bragt een somma van vier hondert ende sestig gul- 'dens voor de eerste tweede ende derde termijn en 'vervolgens de geheele cooppenn: van de Herberge 'genaamt Rockaars ofte Craantje Lek met het Land 'ende Eisen bosje daaraan gelegen staande ende leg- 'gend tot Overveen, bij d' Heer Joan de Perou voor 'gelijke somma in publijcque veijlinge gecoft, dus 460,-:-.' De situatie is duidelijk: het tot de boedel-RAMP behorende Rockaers, anders gezegd Kraantje Lek was door de cura toren geveild en aangekocht geworden door Jean du Peyrou, die hier, op zijn Hollands, Joan de Perou geworden was. Het geslacht van de vroegere eigenaar, Ramp, was oor spronkelijk van patricische Haarlemse afkomst. Later zijn er verschillende leden van de familie te Alkmaar en te Bergen in Kennemerland gaan wonen. Uit het huwelijk van de Alk- maarse burgemeester en raad, tevens hoogheemraad van Rijnland Frederik Ramp (overleden in 1615) met Hester van Sonnevelt van Oudshoorn, waren o.m. een viertal zoons geboren, Dirk, heer van Rolland, Pieter, Egbert en Andries Ramp, welke gebroeders bij diploma van 17 October 1630 van Keizer Ferdinand II de verheffing in de adelstand van het H. Roomse Rijk verkregen hadden. Jr. Andries, die na het kinderloos overlijden van zijn oudere broeder Dirk in 1652 van het Hollandse leen Rolland te Overveen de investituur verkreeg, zette de stam voort. Hij trouwde met Cornelia Panser, de dochter van Dirk en van Maria van der Burch van Steenhuijzen, die hem als erfvrouw nog een tweede adellijk huis aanbracht, te weten het even- genoemde in Vlaardingerambacht gelegen Steenhuijzen, het welk onder de leenkamer van de Huize Polanen ressor teerde. Na het overlijden van jr. Andries Ramp, is Rolland, zowel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 86