- 51 - als Steenhuijzen op twee van zijn zoons, Pieter en Frederik, achtereenvolgens vererfd in verband met de omstandigheid, dat Pieter (die met deze goederen in 1676 na doode zijns vaders éérst beleend was, de oudste ziinde) kinderloos stierf (1686). Een derde zoon van jr. Andries nu, Diederik, heer van Cabouw en Steenhuijzen, die op 12 Mei 1675 te Haarlem voor schepenen als jongeman uit die stad gehuwd was met Geertruijd Speyaart van Poelenburch, jongedochter van Alkmaar, is voor een financieel debacle komen te staan, op de gevolgen waarvan hierboven reeds moest worden gezin speeld. Het was dan aan de trieste liquidatie van het bezit van hem en van zijn vrouw te danken, dat wij thans ingelicht worden over het bekende Kraantje Lek! De man, die bij de liquidatie de herberg gekocht had, was een groot Amsterdams koopman. Hij was, zoals reeds gezegd is, Jean du Peyrou, reder ter walvisvangst en handelaar in wijnen en brandeivijnen de derde zoon van Etienne en van Judith Maloubier, geboren in Bergerac in 1645 of 1647. Zijn geboorteland had hij in of kort na 1674 verlaten om zich te Amsterdam te vestigen, alwaar hij op 27 Juli 1677 in het huwelijk was getreden met de in 1661 geboren Anna Maria de Villepontoux, dochter van Andries, zélf ook uit Bergerac afkomstig en van Maria Hammiusö. Du Peyrou kocht Kraantje Lek niet afzonderlijk. Ook in dit geval is de herberg, al was deze dan ook een allodium, weer beschouwd als een zaaksgevo'g van het leengoed huis Rolland. En deze 'oude hofstad en heerlijke huisinge ge naamd Rolland bij Overveen' had hij dan ook gekocht op 20 September 1711. Lange tijd heeft het echtpaar Du Peyrou-de Villepontoux geen genot van het nieuw verworven bezit gehad. Zij stierven korte tijd na elkander: de man op 1 Maart 1718 en de vrouw op 11 Januari 1720; beide werden in de Waalse Kerk te Amsterdam begraven. Rolland is vervolgens naar de voorschriften van het leen recht in 1719 overgegaan op de oudste zoon van Jean du Peyrou, de ambachtsheer van Limmen, die het in 1737 ver kocht heeft. Blijkbaar is de verkoop van Kraantje Lek door hem korte tijd daarop gevolgd 7. Behalve echter de verkoop van Kraantje Lek onthult de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 87