- 52 - boedelrekening van het echtpaar Ramp ons meer. Het stuk brengt ons nl. nog op de hoogte van de naam van de herber gier, die 'Rockaers' bewoonde en beheerde. Dat weten wij uit deze post, welke aangetroffen wordt op fol. 104 en 104 vso.: 'Nog werd alhier in ontfang gebragt een somma van 'drije en sestig gulden voor twee jaeren huijr van de 'Herberge genaamt Kraantje Lek staande tot Over- 'veen verschenen Meij seventien hondert elff en se- 'ventien hondert twaalff bij Willem Flore bewoont 'dus alhier de voorsz somme van 63,—.—.' En tenslotte zijn er nog enkele feiten, die het memoreren waard zijn, welke uit de rekening kunnen worden geput. Curatoren hebben nl. als eigenaars van het bewuste perceel, gemeend op zich te moeten nemen de betaling van enkele grote herstellingen, die vereist werden. De desbetreffende post luidt aldus: 'De Rendanten hebben aen Willem Flore gerem- 'bourseert en laten valideeren een somma van agt 'guldens en negentien stuijvers voor het geene bij 'hem betaelt was aen Cornelis de Bruijn Mr Timmer- 'man wegens gedaene reparatie aen de herberge ge- 'naemt Kraentje Lek volgens quitantie ƒ8,—19,— 'Nog een somme van vier guldens en tien stuijvers 'betaelt aen Willem Nagtegael rietdecker volgens 'quitantie dus 4,-10,-8. Hetgeen dus in de eerste plaats bewijst, dat het Kraantje Lek van die dagen voor rekening van de eigenaar en der halve vrij ingrijpende herstellingen behoefde, waaruit slechts af te leiden valt, dat het gebouwtje omstreeks 1710 reeds vervallen en oud was. Het tweede feit, dat hierin naar voren komt, is dat het huisje destijds een nieuw rieten dak verkreeg. Helaas is uit de XVIIIe-eeuwse tekening, die in het tijdschrift 'Buiten' XI, 1917, bl. 533 afgebeeld is, niet op te maken of er toen reeds een rieten dak aanwezig was (het schijnt van wèl), maar toch is het bericht van belang, want wij begrijpen hieruit, dat Kraantje Lek vanouds steeds een bescheiden geheel zal zijn geweest.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 88