- 53 - Bij kastelen of grote landhuizen behoorden vaak wo ningen, die van een op- of jachtkamer waren voorzien, zoals bv. het jachthuis 'De Koekoek' onder Aerdenhout. Reeds vroeg moet Kraantje Lek ook van een 'jachtkamer' voorzien zijn, een vertrek boven de kelder, waar het wild kon worden bewaard, gelegen. Deze is er thans nog; zij werd kortelings nog hersteld, na de oorlog. Uit de combinatie van deze met de bovenstaande gegevens valt dus wel het een en ander op te maken over de oude toestand van de herberg, die, zoals thans gebleken is, steeds onder het adellijke huis Rolland geressorteerd heeft en onder het buiten Elswout. Een zeldzame populariteit genoot Kraantje Lek steeds. Zijn populariteit was groter zelfs dan die van menige andere herberg in Kennemerland, als bv. 'Oud Roomen', de Oude en Nieuwe 'Geleerde Man', het 'Droncken Huisje', De 'Dor stige Pleiaden' of 'Het Vrouwtje aan Duin' incluis, ja, er be stond zelfs een liedje op het Kraantje Lek met de woorden van een kreupelrijm, dat ik in mijn kinderjaren door oude mensen nog wel heb horen zingen: Kraantje, Kraantje, Lek, Lek, Lek, Jenevertje, Jenevertje, Kraantje, Kraantje, Lek, Lek, Lek, Jenevertje is mijn trek! Zelfs zo'n weinig verheffend drinkebroersliedje zegt nog wel iets over de hoge ouderdom van deze typisch oud-vader landse instelling. Nog een enkel woord over de befaamde dikke boom, de oude iep. Ofschoon Ds Craandijk drie kwart eeuw geleden reeds voor zijn leven vreesde, staat hij tot op de huidige dag steeds pal, alle beweringen over gevaar van de kant van de talrijke nog voortdurend om zijn voet krioelende kwajongens ten spijt en ondanks het 'rollen, buitelen, vechten, duwen en stoeien.' In September 1882 dichtte Nicolaas Beets over de holle boom. Van Walré, vóór hem, zong van de Blinkert: 'Het Blanke Corusca, Uw luisterrijk hoofd, Sicilië's Etna ten trots' enz. en Ampsing in zijn 'Beschrijvinge ende Lof der stad Haerlem' van 1628, rijmt:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 89