KONINGSHOF Als men te Overveen de Duinlustweg volgt en Kraantje Lek reeds enige tijd achter zich heeft gelaten, wijst aan de rechterzijde een wit geschilderd houten hek met portiers woning van rode baksteen de ingang aan van een buiten plaats. Onder eiken voert een oprijlaan slingerend omhoog tot op een klein vooruitstekend plateau, waar beschermd door een met beuken begroeide duinrug, een groot Engels landhuis ligt, in 1898 in het toen nog barre duin gebouwd. De plannen ervoor ontwierp de Amsterdamse architect Abraham Salm (1857—1915), wiens voorliefde voor uitge werkte detaillering ook in dit huis met zijn bijgebouwen duidelijk aan den dag treedt. De uitvoering geschiedde dooi de firma Staal Haalmeijer te Amsterdam. De tuinarchi tect Leonard A. Springer werd belast met de aanleg van een tuin in de directe omgeving van het huis, en van een daarbij aansluitende bos- en weidepartij, die nu volgroeid na meer dan een halve eeuw, een zeer fraai gezicht oplevert. Belang rijke grondwerken moesten worden verzet. Met een smal spoor dat door het zuidelijk gedeelte van Elswout liep, wer den aanzienlijke hoeveelheden slechte grond afgevoerd om plaats te maken voor goede teelaarde, die op dezelfde wijze van lager gelegen gronden, Duinvliet en Sandenhoeff, werd aangevoerd. Door een belendende partij duingrond op 22 Juli 1913 aan te kopen van Vrouwe H. J. E. van Lennep, weduwe van Mr H. Enschedé, deed de toenmalige eigenaresse, Mevrouw M. W. J. J. Luden-Van der Vliet, haar landgoed een aan merkelijke uitbreiding ondergaan. Terzelfder tijd werd de reeds begonnen bebossing met dennen (voornamelijk pinus corsicana) krachtig voortgezet, en ook werd een dicht net van sintelwegen aangelegd, dat het terrein gemakkelijk toe gankelijk maakt. 'Het is geen kleyn vermaech, 'Wanneer men dorre Zanden, 'Door middel van de Kunst, 'Verkeert in nutte Landen. Jacob Cats in zijn: Buyten-Leven.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 92