- 57 - Dit is dan het levensverhaal van een nog geen zestigjarige. Belangwekkender is wat onderzoek naar het verleden van de drie gedeelten, die gezamenlijk het territorium Koningshof vormen, heeft opgeleverd. 1. De Piest of Riethoorn 'Een veldeken, dat geheten is den Riethoorn 1 geleghen 'in de ban van Tetrode tussen Tetroderhout ende Piest 2 'streckende van die Zantcampe3 westwaarts aen die dunen 'suitwaerts streckende langs die Volmeer' wordt in 1404 na mens de Graaf door de houtvester van de Haarlemmerhout gegeven aan Floris Bolle, lid van een der weinige geslach ten van 'welgeborenen' in dit ambacht. Dat 'veldeken' be stond uit 'meeredeel bergen en valleyen' en Bolle heeft grote kosten moeten besteden om er enigszins bruikbaar land van te maken. Wegens vele bewezen diensten staat Philips van Bourgondië hem op 20 Mei 1439 toe het 'erve Riethoorn met de Piest' te beschouwen als vrij eigen erf goed, en de houtvester van de Haarlemmerhout krijgt op dracht, dat hij 'Bolle dit land vredelijck laet ghebieden sonder eenighe hinder te doen'. Hij krijgt het recht er ko nijnen 'te planten ende uyt te vanghen'. Later staat het bezit als leen geboekt in de registers van Brederode. Tot 1567 blijven de Bolles er 'eigenaar' van 4. Dan komt het door huwelijk aan de Van Spaerwoudes. Op 2 Juni 1636 dragen de voogden over de nagelaten minderjarige kinderen van Maria van Spaerwoude en haar echtgenoot Jonker Jacob van Amstel van Mijnden, in hun leven Heer en Vrouwe van Loenersloot, over aan Joseph Coymans, ridder, raad en mees- terknaap 5 van Brederode, die er ten zelfden dage door Johan Wolphert van Brederode mee wordt beleend: 'sekere Lant ende Bergen inden banne van Tetrode genaemt de piest ofte riethoorne, omme daerinne conijnen te planten, in Ber gen te setten, en weder uyt te vangen, belent aent Noorden hr. Carel de Molijn, aent Westen Sijn Genade Van Brede rode, aent Suyden Juffrouwe Anna van Schagen ende aent Oosten Juffrouwe Anna van Schagen voornt. te verheer- gewaeden met eenig Noortsche muyteren liavick'.G Ridder Balthasar Coymans wordt er in 1648 mee be leend. Hij verkoopt op 25 November 1655 de z.g. Zuider- Wildernis met nog een aangrenzend perceel teelland, de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 93