- 58 - 'Dommerskroft' genaamd die, groot ruim 1800 roeden, in het laatst der 16de eeuw aan Pieter Janss. Dommer toebehoorde, aan Gabriël Marselis, eigenaar van Elswout, aan wie hij op 5 Juni 1656 ook de Riethoorn" transporteert, die dan van het steeds groeiend bezit: Elswout, deel gaat uitmaken. Gabriel's zoon, Johan (1641-1702), wordt er eerst vijftien jaar na dode zijns vaders mee beleend (1688). Diens gelijk namige zoon verzoekt in 1707 de Staten van Holland en West-Friesland van de 'voorsz. Landen enz. de vassalagie ende Feudaliteyt te remitteren ende tot vrije ende Allodiale (niet leenroerige) Goederen te muteren'. Hij motiveert dit verzoek met te vermelden, dat hij de grond 'tot beeter Cul ture ende Vrugtbaarheid zoude konnen brenghen, indien dezelve tot vrije ende Allodiale Gronden wierden geconver- teert'. Anthony Heinsius, de raadpensionaris en vertrouwde raadsman van de Koning-Stadhouder, moet in deze advies uitbrengen. Bij der Staten beschikking van 22 Februari 1708 wordt de Riethoorn tot allodiaal goed verklaard. De door de Schout van Tetterode toen getaxeerde waarde be droeg 3500 ponden van 40 groten 't pond, van welk bedrag de zesde penning ten behoeve van de Staten moest worden betaald. Johan van Marselis de Jonge (1672—1724), die ook zijn overig bezit schromelijk verwaarloosde, deed ten aan zien van de Riethoorn geen enkele poging tot behoud, laat staan tot het in cultuur brengen. Bovendien deden de zand- stuivingen, berucht in deze omgeving, hun vernielend werk. Preciese begrenzingen zijn niet meer op te geven en ook de naam is in onbruik geraakt. Vast staat nog slechts, dat mid den in de Riethoorn het buitentje 'De Graauwe Olipliant' lag. 2. De Graauwe Oliphant Uit de boedel van de Haarlemse koopman Augustijn Cloribus, koopt op 24 Juni 1648 de Amsterdamse koek bakker Jochem VAN Arras, de 'groote, schoone, playsante, welbeplante, vermakelijke hofstede 4 etro s Bosch met een paar morgen grond. Hij was een der zeer weinige eenvoudige Amsterdammers, die zich aan de nooxdelijke rand van de Aerdenhout waagde te vestigen tussen die daar wonende grote Heren, als Backer, Lestevenon, Van Loon, Munter,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 94