- 59 - Trip enz. Dit zomergenoegen kostte hem 5.610,-8. Hij gaf er de naam van de 'Graauwe Oliphant' aan naar het uithang bord van zijn bakkerij. Na zijn dood in 1691 behoeft Mr Petrus Braems er slechts 1.500,— als koopsom voor neer te tellen. De zandstuivingen, die men niet voldoende wist te keren, hadden er toen reeds ernstige schade aangericht. Met korte tussenpozen volgen sedertdien de eigenaren elkaar op. In 1695 is het Johan Quirijn Becquet, dan Jean la Clé. Op 7 November 1709 koopt Pieter Theunisz het buitentje van Jan Gerrits Langedijck: 'een Hofstede met sijn huisinge, stallinge ende Boomgaerde van outs genaemt de Grauwen Oliphant, Tetrodes Bos ende de Wildernis, groot 2 morgen 424 roeden, belent ten Oosten de bovenweghö naar den Anderen Hout, ten Zuyden en Westen de Wildernisse en ten Noorden de wegh naert bentvelt', belast met 36 stuivers 's jaars Brederoos erfpacht. Theunisz' weduwe, Lijsbet Pieters Pataan, transporteert het plaatsje in 1716 aan Cornelis Beuselingh, die op 3 Fe bruari 1729 de 'van outs plysante en vermakelijke hoffsteede mette huysinge ende getimmerte, Geleegen tot Overveen bijt Bentvelt' voor het luttele bedrag van 820,— verkoopt aan Abraham Romswinckel, toen eigenaar van Elswout, die daarmee aan de zuidzijde zijn bezit afrondt. Van stal en boomgaard wordt niet meer gerept. Het verval, waarin de Graauwe Oliphant verkeerde, schrijdt voort. Van de drie namen blijft slechts die van de Wildernis, waarmede nog steeds het duin tussen Bentveldsweg, Van Haemstedelaan (Doodweg) en Mr Enschedépark te Aerdenhout wordt aan geduid, in zwang. Halverwege de Doodweg voert in weste lijke richting een iepenlaantje naar een oude woning, een zaam aan de voet van het duin, verscholen achter seringen- bossen: laatste herinnering aan de Graauwe Oliphant. In het begin van de vorige eeuw was er een clandestiene tapperij, aan ingewijden alleen bekend. In die tijd was het den pach ter van 'Kraantje Lek' verboden er sterke drank te verkopen, en wie iets hartigs begeerde toog naar Klein Kraantje Lek, gelijk toen bij de liefhebbers de naam luidde. Ten zuiden langs de Bentveldsweg lag in de Wildernis tegen de met iepen begroeide duinhelling een vinkenbaan, waarop nog tot omstreeks 1880 werd gevinkt. Naar de plan nen van den Aerdenhoutsen architect A. P. Smits werd in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 95