- 60 - 1938 in het westelijk gedeelte van de Wildernis een villa gebouwd, 'De Woestenij' genaamd. 3. De Volmeer Onder de Haarlemmers die zich in de 16de eeuw in de omgeving der stad enig duinbezit hadden verworven, was ook de vermaarde schilderij Meester Marthijn Jacobssoon van Heemskerck. Hij had door in zijn lange leven 'vergarigh en gesparigh' te zijn geweest, een aanmerkelijk fortuin ver zameld, bevreesd als hij was in zijn ouderdom tot armoede te zullen vervallen. Na dode zijner eerste vrouw, Maria Jacobs Coninghsdr., huwde hij Marijtgen Gheritsdr., 'eene maagd, die reeds tot zekere jaren was gekomen en niet uit blonk door schoonheid of met groot verstand begaafd was, maar wier aantrekkelijkheid in rijkdom bestond'. Beide echtelieden maken op 16 April 1558 voor de Haarlemse notaris Prins hun testament, waarvan zij de inhoud later nog aanvullen en preciseren. Mr Maerten, die in 1574, zes enzeventig jaar oud, te Haarlem stierf, begeerde, dat zijn 'doode lighaame' begraven zou worden 'in de Kerkelijke sepulture van Sinte Baaf binnen de stede van Haerlem', gedekt door een 'Schoone Sarck en een eerlijk proper en konstigh epitaphium'. De kosten van een en ander raamt hij zelf op 100 Car. guldens li. Van zijn grondbezit legateert hij aan het Heilige Geest huis te Haarlem: 'een stucke lants groot wesende omtrent sestalf morgen, genaemt de volle meer gelegen in de banne van teteroode ofte soo men seyt 't overveen, daar lendens af sijn aen de oostsijde des Heeren wegh (m.m. Duinlustweg) aen de westsijde 's Heeren wildernisse, aen de Zuytsyde heer Jacob van Duyvenvoorde, Ridder, Heere van Obdam etc. ende aen de Noortsijde Dirck Huybertsz'. De opbrengst van dit land en nog een losrente moesten dienen 'omme sekere twee schamele maaghden, gebooren binnen der stede voors. ofte in den banne van Heemskercke, jaerlijkx uyt te hylicken ende ter eeren te helpen', echter onder conditie dat de trouw plechtigheid zou geschieden in de St. Bavo, in de kapel, waarin Heemskercks stoffelijke resten zouden rusten 'als in goeder memorie ende geheugenisse van hun donateurs'12. Onnodig te zeggen, dat de jonge dochters zich moesten ver binden 'aen goede ende deuchtsame jonge gesellen, heure

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1955 | | pagina 96