JAARVERSLAG 1956 Voor de 55ste maal wordt U een jaarverslag aangeboden waarin in het kort een overzicht wordt gegeven van hetgeen in Uw Vereeniging Haerlem plaats vond in 1956. In dit jaar waarin de wereld met angstaanjagende roekeloosheid langs de afgrond joeg, lijkt het haast onbelangrijk wat een ver eniging als de onze deed. Dit is echter onjuist, want datgene wat Haerlem nastreeft is het behouden van het goede en waardevolle uit ons his torisch bezit; een bezit dat een klein onderdeeltje uitmaakt van de gehele Westeuropese cultuur, die haar onweerlegbare betekenis heeft voor de gehele wereld. Het is daarom verheugend dat ons ledental groeiende is, want naast de door ons georganiseerde lezingen en excursies en het uitgeven van boeken in het kader van onze interesse sfeer, is het belangrijk dat wij namens velen spreken, wan neer wij menen een waarschuwende stem te moeten laten horen tegen een miskenning van historisch belangrijke zaken. Wij juichen het dan ook toe, dat het bestuur van de stad Haarlem speciaal voor de monumentenzorg als deskundige de heer Corneille F. Janssen heeft aangesteld. Wij verwachten veel van de mogelijkheden die een ge combineerde activiteit van Overheid en particulier initiatief bieden. Op 6 Februari hield de heer G. J. de Swart, secretaris van de Nederlandse Vereniging van belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen, een bijzonder geslaagde lezing over 'Tram- en Spoorlijnen in Haarlem en omgeving in vroeger tijd'. De heer De Swart lichtte zijn verhaal toe met licht beelden, die de oude paardentram en zijn stoom- en later electrische opvolgers weer in herinnering brachten. De 6de April sprak Dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk over 'Gemeenten groot en klein'. Een overzicht uit het ver leden toonde aan hoe het ontstaan en de groei van dorpen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 11