collegiale St. Barbarakerk, waar ook het herstel zijn beslag moge krijgen; de Oudheid-Kamer in het Oude Weeshuis en enkele mooie punten in dit oude stadje. De heren en vrou wen van Culemborg, onder wie vooral Elisabeth een grote plaats inneemt; Jan van Riebeeck, wiens huis wij van binnen bekeken en niet te vergeten de eens uit Den Haag geschaakte franse Jonkvrouw; voorwaar stof te over om ons allen te boeien. Na een kopje thee in de Raadszaal vertrokken wij weer voldaan naar huis en het is zeker gemotiveerd op deze plaats de bestuurderen van Culemborg en Voet van Oud- heusden nog eens onze hartelijke dank te betuigen voor alle moeite die zij voor ons gedaan hebben om dit bezoek te laten slagen. Behalve ons jaarboek verschenen dit jaar twee publicaties: In April het Landgoed Wilhoef in Bloemendaal, geschreven door mejuffrouw A. M. G. Nierhoff, oud chef van de af deling registratuur en archief van de Gemeente Bloemen daal, terwijl in November 'Honderd jaar Hartekamp' van Jhr F. J. E. van Lennep het licht zag. Beide uitgaven behan delen de geschiedenis van een landgoed en zijn bewoners. De eerste met vlotte pen geschreven naar gegevens uit archief stukken en publicaties, het tweede boekje geeft de persoon lijke herinneringen van de schrijver, die op meesterlijke wijze de sfeer uit een verleden dat zo nabij en toch zo ver is, heeft weten te treffen. In de bestuursvergadering van 10 Februari 1956 werd goedkeuring gehecht aan de oprichting van een Volkskunde commissie, die zich bezig zal houden met de folklore en het vroegere volksleven van Haarlem en omliggende gemeenten. Dr Tj. W. R. de Haan treedt op als voorzitter, mejuffrouw Dr G. H. Kurtz, secretaresse, en als leden Dr C. Spoelder, Mr C. M. J. de Jongh en Dr J. F. Steenhuis. Door Uw bestuur werd dit jaar 9 maal vergaderd. Veel werd besproken en waar mogelijk en nodig gehandeld. De restauratie van verschillende gebouwen had onze volle aandacht en ons restauratiefonds steunde in enkele gevallen, of een toezegging tot subsidie maakte het mogelijk dat plan-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 14