HET HUIS GROTE MARKT 21 Korte tijd geleden vestigden krantenberichten er onze aan dacht op, dat weer één van de oude Haarlemse zaken, de boekwinkel van de firma van Brederode, gevestigd Grote Markt 21, zou verdwijnen, om plaats te maken voor een levensverzekering-maatschappij. Aangezien over de verbou wing nog al wat te doen is geweest leek het mij een geschikte gelegenheid iets over de geschiedenis van dit huis te ver- telleni. Over de Middeleeuwen en de zestiende eeuw heb ik geen betrouwbare gegevens kunnen vinden, aangezien de trans- portbrieven niet aanwezig zijn op het Gemeente-Archief en de belendingen in de transportregisters niet met zekerheid zijn vast te stellen. Vaste grond krijgen wij eerst onder de voeten aan het eind van de zestiende eeuw. Uit de rekeningen van de Rentmeesters van de Geestelijke Goederen 2, die in 1581 beginnen, leren we, dat toenmaals ons huis, waarop een jaarlijkse rente van 3 pond drukte ten behoeve van de Memorie-meesters in de Grote Kerk, bewoond werd door Marten Borrits. Pas in de rekening over 1592 heeft hij plaats gemaakt voor Hieronimus Cesar Bovetis, kapitein in dienst van de graaf van Mansfelt, die in 1615 op zijn beurt vervangen is door de landdrost van Kennemerland, Remeus Cousaert, een gewichtig heer dus. Hij was gehuwd met jonk- vrouwe Machtelt van Leeuwen en deed veel voor de ver betering van de landerijen om het huis ter Kleef, die hij van de heer van Brederode gepacht had. Blijkens de trans portregisters 3 verkocht hij op 16 April 1617 aan Daniel de Keyser, boekverkoper, een huis en erf aan de Grote Markt, met een poort uitkomende in de Schoolsteeg. C. Ekama in zijn 'Catalogus van boeken, pamfletten enz. over de geschie denis van Haarlem' zegt van de laatste, dat hij van 1611 tot 1614 op de Grote Markt 'in 't Vergulde ABC' woonde. In het laatste jaar gaf hij uit 'Der Reden-Rijcken Springh-Ader, vervaet in verscheyden Antwoorden op de uytgegeven Caerte der Wijngaertrancxkens'. Reeds op 7 Februari 1619 deed hij ons huis, het 'Keysers- wapen' zoals het nu heette, van de hand aan Jan Moens,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 59