koopman te Amsterdam. Ook Moens bleef slechts kort eige naar. Op 13 Mei 1623 kwam het aan Egbert van Bosvelt, een bekend en gegoed notaris hier ter stede. Waarschijnlijk zag hij er alleen een middel in om winst te maken, aangezien hij 2 Januari 1627, nog geen vier jaar daarna, aan Frans Barentsz. Cousebant het huis en erf in de Smedestraat te genover het 'marktveld' de Grote Markt) gelegen, waar hij zelf in woont, verkocht. In de 'Kohieren op de Verpon ding' van 1628 en 16504 vinden we Frans Barentsz. Couse bant als eigenaar van ons huis terug. Hij behoorde tot een zeer belangrijk en merkwaardig Haarlems geslacht 5. Om streeks 1500 woonde hier ter stede Nicolaas Cousebant, die gehuwd zou zijn geweest met Christina, dochter van Wig- bert van Bakenes, heer van Heemskerk. Hun zoon, Wigbert Cousebant, huwde tweemaal, eerst met Johanna Pietersdr. en vervolgens met Margaretha Pieterse Deyman. Uit de eerste echtverbintenis van Wigbert Cousebant werd Barent Wiggertse Cousebant geboren, die op zijn beurt blijkens huwelijkse voorwaarden van 10 Februari 1579 met Magda- lena de Kies, dochter van Adriaan de Kies en van Josina van Teylingen, huwde. Evenals zijn vader was Barent Wig- gertsz. Cousebant een zeer vermogende brouwer. Zo vinden wij bijvoorbeeld in de transportregisters, dat op 29 Juni 1604 Frans en Mr Johan Kies, gebroeders, als ooms en voogden van de kinderen van zal. Barent Wiggertsz. Cousebant, aan Cornelis Pietersz. Buyck een huis met erf, brouwerij enz. op het Spaarne verkopen, dat genoemde Barent Wiggertsz. Cousebant en diens vrouw tijdens hun leven bewoonden. Weer een generatie verder zijn wij met Frans Barentse Cousebant, de eigenaar van ons huis, die ook brouwer was en één der grootste grondbezitters van Haarlem. De 'Couse- bantslaan' op de Brouwersvaart herinnert hier nog aan. Hij woonde 'In het Springend Peert' op de Koudenhorn. Blij kens huwelijkse voorwaarden van 11 Augustus 1613 trouwde hij met Wijna Rijcke, dochter van Cornelis Rijcke en van Agatha Bal, die reeds op 15 December 1619 overleed. Hij hertrouwde op huwelijkse voorwaarden van 5 September 1623 met Adriana Nobel, gezegd van der Hulst. Uit beide huwelijken bezat Frans Barentse Cousebant, die op 17 Juni 1667 werd begraven, zestien kinderen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 60