- 38 - U te kennen) van aangezicht tot aangezicht. Dit klinkt mis schien een beetje wonderlijk na zoveel eeuwen, maar men behoeft zich maar naar het Frans Halsmuseum te begeven om ze, althans in levende lijve afgebeeld door Haarlems grootste Meester, te zien. Voor hen onder U die zich hiervoor interesseren zal ik achter enkele namen een nummertje zetten, waardoor U aan het eind van dit artikel kunt vinden onder welke nummers zij in de catalogus van het museum (van 1929) voorkomen. Op 1 Augustus 1619 verkoopt Dirck Dircksz. DikxI, brouwer in Het Scheepje, alle panden van deze brouwerij en mouterij met alles wat hiertoe behoort, uitgezonderd alle tonnen, vaten, zakken en waterschuiten. In de koop was ook niet begrepen '-het merck van het Schip, twelck den voorsz.vercooper aen hem selffs behout ende den coper nyet en zal volgen, nochte het voorsz.merck mogen gebruycken'. De nieuwe eigenaren waren Johan2 en Michiel3 de Wael. Alvorens hier al over hen te vertellen, laat ik eerst een aardig voorval betreffende hun grootouders volgen. Hun grootvader leefde ten tijde van het beleg van Haarlem en was koopman in granen en moutmaker. Toen de beruch te schout Jacob Foppens, als handlanger van de Spanjaard, uit hebzucht menig burger als ketter liet gevangen nemen, behoorde deze grootvader Michiel de Wael tot een van zijn slachtoffers. Zijn kloeke echtgenote probeerde, geholpen door verontwaardigde stadgenoten, hem met een ladder uit de gevangenis te bevrijden. Toen zij probeerde het zolder raam te bereiken werd zij door de schoutsdienaren naar beneden 'geschuldt'. Ook zij werd gevangen gezet, maar na een borgstelling gestort te hebben, werden zij en haar man weer in vrijheid gesteld. Deze geschiedenis kunt U bij Schre- velius in zijn stadsbeschrijvingen naslaan. De familie De Wael behoorde tot de typische Haarlemse burgemeester-brouwersgeslachten, die zo nauw aan elkaar geparenteerd waren. De vader was brouwer in Het Anker geweest, twee van zijn drie zoons ontmoetten wij reeds, de oudste dochter Anneke was getrouwd met Aernoud Druijve- steijn, brouwer in de Kandelaar, zijn andere dochter Geer- truid was gehuwd met Cornelis van Beeck, brouwer in de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 68