- 40 - Na 's Prinsen dood in 1650 werd in de vergadering van 15 November besloten: 'dat beijde de Heeren datelijck en sonder uytstel door gedeputeerders van deser vergaderinge, sullen worden gehaelt ende herstelt in haere voorige staet, eere ende digniteyt, ende op deselve rangh als deselven voor desen hebben gehadt'. Dit is ook geschied en het volgende jaar in Juli 1651 werd bovendien nog een officiële 'acte van onschult' opgesteld, nadat een geschrift met opgaaf van re denen en uitleg over de gevangenname der beide heren, opgesteld door de pensionaris Cats was voorgelezen. Gaarne had ik U de sympathieke persoonlijkheid van Johan de Wael ook in zijn privé-leven doen kennen, maar de ruimte laat dit niet toe. Onder de officiële functies die hij verder nog bekleedde noem ik slechts nog: bewindhebber van de Oost-Indische Compagnie. Onder zijn kapiteinschap is de schutterij van de Oude Schuts uitgetrokken ter bescherming van Hasselt in het jaar 1622. In het Frans Halsmuseum wordt nog een zil veren penning uit dat jaar, ter gedachtenis aan dit feit ge slagen, bewaard. Het hofje van Guurtje de Wael in de Annastraat is door hem vergroot. Een heel andere figuur is zijn broeder Mi chiel, medebrouwer in de brouwerij de Zon. Wij behoeven hiertoe slechts hun beider portretten te bekijken. Hoewel hun gelaatstrekken wel enige overeen komst vertonen, het karakter dat uit beiden spreekt, is toch geheel anders. Johan heeft een eenvoudig, verzorgd uiterlijk en wekt de indruk een serieuze, betrouwbare figuur te zijn. Michiel maakt niettegenstaande zijn veel opgesmukter costuum, met zijn verwarde haardos op het stuk van 1627 een onverzorgde indruk. Als hij zijn glas omkeert om te tonen, dat er geen druppel meer inzit, twijfelen wij hier geen ogenblik aan, want wij zien hem immers geheel après-boire! Natuurlijk is dit op zich zelf bij zo'n schuttersmaaltijd niets bijzonders, maar het lijkt mij toch iets anders er genoegen mee te nemen zó vereeuwigd te worden. Als fiscaal in 1639 maakt de 43-jarige Michiel niet meer een onverzorgde indruk, maar als van een pronkende, ik

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 70