- 41 - zou bijna zeggen gelaarsde kat, in zijn hoge laarzen, zijn witte kolder en in zijn handen de commandeursstok. Uit de handtekeningen van beide broeders is hetzelfde verschil in karakter op te maken. Als wij beider handteke ningen onder een notariële acte vinden, verwondert het ons niets dat de duidelijke, eenvoudige letters de naam Johan de Wael vormen en de kriebelige, met haaltjes en krullen versierde, die van Michiel de Wael te lezen geven. Ook over diens leven kan ik hier niet uitweiden, hij heeft veel zorgen gekend. Bij zijn dood in 1653 is hij 63 jaar oud. Zijn financiën blijken dan niet geheel in orde. Zijn broer Johan en zijn zuster Cornelia willen 'om de maechschap ende vruntschapswille, die sij met den overledene hebben gehadt, eenige schulden die hij naergelaeten heeft, waervan sij tegenwoordich kennisse hebben, tot sijnder eere betaelen'. Wij willen nu een bezoek afleggen zes huizen verder en wel in de brouwerij 'Het Scheepje'. Wij zien boven op de trapgevel een scheepje en dit huis merk bewijst dat wij aan het goede adres zijn. Toen de brouwer Dirck Dircksz. Dikx, zoals wij hier boven reeds zagen, de vroegere panden van zijn brouwerij aan de gebroeders De Wael had verkocht, herbouwde hij die op deze nieuwe plaats. Op het achtergebouw van Het Scheepje staat een wind-moutmolen, waarop eveneens het merk op de tekening zichtbaar is. In 1618 werd bij een vroedschapsresolutie aan burgemees ter Dirck Dirckzn, brouwer in Het Scheepje, toegestaan: 'boven ende int dack van deselve brouwerije te mogen stel len ende doen maecken eenen wint moultmoelen'. Niettegenstaande buren geprotesteerd hadden om 'de periculen ende apparente gevaerlickheden', werd het 'in regard van sijne goede ende getrouwe diensten sonder con sequentie van andere met de meeste stemmen toegestaan, bewillicht ende geaccordeert.' De vader van deze burgemeester Dirck Dirckszn. was Dirck Dirckszn den Ouden, die op 3 Februari 1565 een huis met erf op de Scheepmakersdijk kocht. Het zou mij niets verwonderen als daar een gevelsteen in gemetseld was, voor stellende een smackschip (zo werd de latere brouwerij ook wel genoemd), omdat deze vader van beroep schipper was.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 71