- 42 - Men kan nu nog in een van de panden tot de voormalige brouwerij behorend, op de Houtmarkt no. 7, een gevelsteen zien, voorstellende een zeilend schip op zee, omgeven dooi ornamenten waarboven in een medaillon God de Vader, daaronder: 'Godt Bewaert het Schip'. Zelf heeft onze burgemeester-brouwer niet lang pleizier van zijn nieuw gebouwde moutmolen gehad, want in Mei 1619 overleed hij reeds. Het is iets, dat mij altijd weer imponeert, uit de oude archiefstukken te kunnen opmaken hoe de vrouwen in onze gouden eeuw een werkzaam aandeel, in de meest letterlijke zin van het woord, aan de bloei van de handel hadden. Na de dood van een echtgenoot zien wij bijna altijd zijn vrouw als brouwster optreden. En niet alleen na zijn overlijden, maar reeds gedurende zijn leven is zij als zakenvrouw in het bedrijf werkzaam. Van 1619 af drijft Cornelia Cornelisdochter Jonck tot haar overlijden in 1631 als weduwe van Dirck Dirckszn de brouwerij Het Scheepje. Haar schoonzoon Nicolaas Olycan, getrouwd op 27 April 1631 met haar dochter Agatha, koopt dan van zijn zwagers en schoonzusters, mede-erfgenamen, de brouwerij. De in de loop der jaren aangekochte panden zullen wel vaak verbouwd en vernieuwd zijn, want in de transportacte heet het: 'Een heerlicke ende groote nyeuwe brouwerije, mouterije ende treffelijcke woonhuys mette erve, daer inne zijn seven schoone beschoote earners, saelen ende vertrecken'. Nicolaas Olycan was een zoon van Pieter Jacobsz Oly can, brouwer in de Vogel Struys. In 1631 betaalt Nicolaas tegelijk met zijn broeder Jacob Olycan, die brouwer in het Hoefijzer werd, zijn gildegeld. (Hun oom Cornelis Olycan was brouwer in de Olypot op de Smallegracht. Van moederszijde waren ook diverse brou wers, Jacob komt in de brouwerij van zijn oom Willem Claesz. Voocht, waar de grootvader ook reeds brouwde. Het zou te ver voeren allen te noemen.) Reeds acht jaar later ontvangt het brouwersgild 45 gulden voor de begrafenis van Nicolaas Olycan. Zijn weduwe zet gedurende zes jaren het bedrijf alleen voort. Dan, in 1645, gaat zij een nieuw huwelijk aan. Op zeven April van dat jaar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 72