- 43 - worden tussen haar en Mattheus Hoffland, 'bejaert jong man' de huwelijkse voorwaarden getekend. Wij zien de plechtigheid als het ware voor ons: In een van 'de seven schoone beschoote earners', natuurlijk de fraaiste zaal, achter een tafel notaris Jacob Schout met zijn klerk gezeten, daar voor 'ten eenre de toecomende brudegom, bij hem hebbende Cornelis van Hoffland sijn eenigen broeder ende Loth Schout 5 sijn cousijn' en Agatha Dirckxdochter, wed. van Nicolaas Olycan, 'geassisteert met haar broeder Ysbrant en haer behuwdoom Cornelis Guldewagen out burgemeester en haer cousijn Gaeff Meijndertsz Fabritius regeerend schepen ten andere'. Gedurende zeven jaren behartigen man en vrouw samen de belangen van de brouwerij en dan is er in 1652 weer een dag waarop Agatha Dikx het brouwersgild met 45 gulden vereert, nu voor het begraven van haar tweede echtgenoot. Wij zien hoe ze dapper alleen Het Scheepje blijft besturen, zoals ons dit uit vele notariële acten blijkt. Totdat ook voor haar de dag aanbreekt, waarop alle aardse beslommeringen een einde nemen en zij op haar beurt door de gildebroeders naar haar laatste rustplaats in de Grote Kerk begeleid wordt in het jaar 1667. Over Het Scheepje zou nog meer te vertellen zijn, maar ik wil hier nog slechts memoreren, dat het in de negentiende eeuw de laatst overgebleven brouwerij was, totdat ook deze in het begin der twintigste eeuw ophield te bestaan. Op 24 Februari 1616 koopt de drie en twintigjarige Pie- ter Bon de brouwerij 'De Bruynvisch' van de weduwe van de vroegere eigenaar. Hij veranderde de naam in die van het Brandijzer. Zijn panden waren naast die van Flet Scheepje gelegen. Bon behoorde tot een gegoed Doopsgezind brouwersge slacht, de leden hiervan konden echter geen regeringsamb ten bekleden, daar ze niet tot de officiële Gereformeerde kerk behoorden. Dat zijn zaken voorspoedig gingen blijkt uit het feit dat hij, om zijn brouwerij te kunnen uitbreiden, een groot huis naast het zijne kocht. Ook hij had een goede steun in zijn vrouw, die uit diverse acten naar voren treedt als een door tastende persoonijkheid die wist wat zij wilde.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 73