- 46 - de tekening zichtbaar is waren nog twee andere brouwerijen gevestigd, n.l. de Bril en de Lely. De koop en verkoop van deze panden doen aan het kin derspel stuivertje wisselen, denken. In 1625 vestigde Cor- nelis van Meeckeren zijn brouwerij 'de twee Leiyen' in het gebouw van de Lely, en in de leeggekomen panden van de twee Leiyen richt Cornelis Dircks Dikx de Bril op. Deze Cornelis Dikx was de oudste zoon van de reeds ge noemde brouwer in Het Scheepje. Hij en zijn broeder Dirck worden ook wel inplaats van Dikx 'Scheepgen' genoemd, waarschijnlijk naar de naam van de brouwerij van hun va der. Cornelis Dircks Dikx wordt drie maal schepen. Hij verscheen altijd trouw in de vergaderingen van de vroed schap, op 6 Juli 1637 echter voor het laatst. Bij toerbeurt waren altijd twee schepenen aanwezig bij de overdracht van huizen. In Augustus was het zijn beurt pre sent te zijn, doch zijn naam wordt negen malen doorgehaald en door een andere vervangen. Hij was vermoedelijk na 6 Juli ziek geworden. Op 21 Augustus ontbiedt hij de nota ris bij zijn ziekbed om zijn testament te maken. Reeds na acht dagen wordt schepen Dikx, nog geen negen en dertig jaar oud, begraven. Zijn weduwe staat bijna twee jaar als brouwster geboekt, dan komt de naam van haar nieuwe man Cornelis Duyvens de Jonge voor de hare in de plaats. Hij was nu eens niet uit een brouwersgeslacht afkomstig. In 1648 wordt de brouwerij verkocht, maar de plaats ruimte in dit jaarboek laat niet toe iets over de opvolgende eigenaren te vertellen. Om dezelfde reden slechts enkele regels over de (twee) Leiyen. Wij zagen reeds dat hiervan de eigenaar Cornelis van Meeckeren was, evenals zijn vrouw behorend tot echte Doopsgezinde brouwersgeslachten. In 1641 verkoopt zijn weduwe, hertrouwd met Pieter Verkindert, de brouwerij aan haar zoon Abraham. Zijn broer Cornelis is brouwer in het Fortuin, een zwager Abraham Ampen brouwer in de halve Maan en Johan van Meeckeren was de opvolger van Michiel de Wael in de brouwerij de Zon. Over de zesde brouwerij op de tekening 'De drie Ringen' of over de bewoners valt niet veel te vertellen. In 1651 ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 76