- 50 - nieuwd, ook door de stadhouders. Een tot op de huidige dag nog dankbaar toegepaste techniek van stropen leert artikel 33 van het toen door Prins Maurits voor de 17de maal ver nieuw plakkaat: 'Ende gemerckt noch by diversche uytheemsche Soldaten dese voorleden troublen aen weder zijden ghedient heb bende in de voorschreven Houtvesterie innegevoert is een nieuwe practijcke van copere stricken, daer mede veel Hasen ende Conijnen vernielt worden: Is daeromme (volgt de strafbepaling). 4 Allengs nemen ondergraving en verstuiving der duinen hand over hand toe. De weg naar Zandvoort b.v. is niet berijd baar te houden. De schelprijders met hun wrakke paarden blijven herhaaldelijk onderweg met hun vrachten steken. Van culinair standpunt beziet Ampsing in zijn bekend werk van 1628 de toen heersende konijnenplaag, waaraan hij de volgende regels wijdt: 'Al-om in dit gebergt sijn lang-geoorde dieren 'Die grimm'len allezins en krielen als de mieren 'En lopen overhoop. Wat menig schoon Konijn! 'Men weet niet hoe alhier so grooten hoop mag sijn. "T gebergte loopt schier weg, Gemeyn en lecker eten; 'Waer van wij Kermers volk Caninefates heten'. Tenslotte is ook het gevaar voor het duin als waterkering niet denkbeeldig. Nadat er in 1660 een 'inspectie oculair' had plaats gevonden, nemen de Staten van Holland en West- Friesland een jaar later een resolutie, inhoudende, dat een grote partij duinen, waaronder het Zwarte Veld, 'van alle Conijnen sal ontbloot worden', met ingang van 2 Februari 1662, en dan nog maar alleen langs de Voorkant, dat is de Oostzijde. Bovendien zou dit nog slechts geschieden bij wijze van proefneming voor de tijd van zeven jaren. Men moest de eigenaren van de ter depopulering aangewezen duinen zeer machtige en invloedrijke heren (het Zwarte Veld bv. res sorteerde onder Brederode) niet te sterk in hun jachtbe- langen aantasten. Een verdere tegemoetkoming was, dat hun een jaarlijkse schadeuitkering zou worden gedaan ten laste van de overheid en de heemraadschappen (i.e. Rijnland), die de zeeweringen onderhielden, gelijk aan hetgeen hun duin-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 80