- 55 - thans eigener Authoriteit in 't zelve Duin gebruikt'. De Ge committeerde Raden vrezen een onmiddellijke en openlijke strijd met een zo machtig heerschap aan te binden en, om de zaak wat op de lange baan te schuiven, worden met spoed commissarissen benoemd voor nader onderzoek. In de vol gende jaren wordt voortdurend over deze 'difficile qaestie' geharreward. Meermalen is gepoogd 'den supplt. van de abu- sifheid zijner sustenue te overtuygen', doch men is 'daar in niet na genoegen konnen reusseeren', ofschoon toch Mr Boudaen 'gedeclareert hadde niet ongenegen te zijn over het ontstane different in 't vriendelijke te willen convenieeren'. Eindelijk wordt er een oplossing gevonden, die op 28 April 1775 schriftelijk wordt vastgelegd. Verstaan wordt dat 'het Zwarte Veld aan de Overveense zijde, voortaan zig zoude uit strekken tot aan 'off teegens' de Overveense weg, en zulks van het Dorp Overveen aff tot aan de Kleeverlaan toe'. De erfpachtscanons door Kops en Van der Poorten verschul digd, zullen aan Boudaen moeten worden betaald. Op die vóór en tot 1765 zal hij 'geen praetensiën' mogen maken. Tenslotte zal Boudaen jaarlijks ten kantore der Domeinen van Noordholland 14,— recognitie moeten betalen voor "t geene hij door deeze schikking (sic) meerder zoude be- koomen, als van 's Lands weegen vermeend is in de jaare 1722 aan A. van Romswinckel (zijn rechtsvoorganger) ver- kogt te zijn'. Grensincidenten hebben zich sindsdien niet meer voorgedaan. In het voorjaar van 1781 overlijdt Mr Boudaen kinderloos, en reeds op 23 Juni verkoopt de executeur-testamentair, Balthasar Constantijn Ruysch, 'Capitein ten dienste deser Landen', gans Elswout, waaronder dus ook het Zwarte Veld aan Mr Jacob Boreel te Amsterdam, Commies-generaal van de Convooien en Licenten, en daarna Raad en Advocaat fiscaal van de Admiraliteit, gehuwd met Johanna Barbara Voet van Winssen. Boreel is de eerste eigenaar van Elswout geweest, die gedreven door welbegrepen eigenbelang oprecht gepoogd heeft de konijnen in zijn duinen te doen vernie tigen. 10 Hij heeft er terstond een begin mee laten maken en is er binnen korte tijd in geslaagd het Zwarte Veld practisch 'blind te maken'. Op 12 Maart 1784 verzoekt hij aan de Ge committeerde Raden te verstaan, 'dat het Zwarte Veld alleen op den voet van klingen of geestlanden tegen 3 stuivers per

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 87