- 59 - Haag kreeg hij door aanbeveling patiënten, o.w. prinses Sophie. Vele jaren logeerde hij, wanneer hij in Europa was, op Elswout en was daar door zijn aangenaam karakter en prettige omgang een gewaardeerde gast 13. Na 1860 verminderen de hazen in het duin zeer sterk. Meer en meer worden ze door de konijnen verdrongen, die men sinds 1865 bij honderden telt. In 1867 bracht een ziekte onder de hazen een grote sterfte te weeg. Sinds het begin van deze eeuw is een haas als onderdeel van het jachttableau een zeldzaamheid geworden. Menigmaal nam aan de jachten in het Zwarte Veld deel Jhr Mr Maurits Jacob van Lennep, zoon van de letter kundige en rijksadvocaat Mr Jacob van Lennep, en vader van Jhr Dr M. F. van Lennep, van 1891 tot 1904 predikant te Haarlem. Hij was een intimus van de jonge Willem Borski, die op St. Nicolaasdag 1874 een fraaie zilveren jachtbeker van hem ten geschenke kreeg, vergezeld van de volgende regelen: Hoe klein deez' gave U ook moog schijnen Versmaad daarom den gever niet. Dit broos geschenk zal ras-verdwijnen, Maar nooit de vriendschap, die 't U biedt. Wanneer ge in 't duin ter neer gezeten Deez* beker aan de lippen brengt, Wil dan den makker niet vergeten, Wiens hart Uw vriendschap steeds gedenkt. 5 December 1874. Nu gelijk voorheen het Zwarte Veld langzamerhand alleen als jachtterrein wordt gebruikt en in het duin de teelt van andere gewassen dan aardappelen de 18de eeuwse ontgin ningen zijn mislukt ook door de konijnen weinig meer betekent, is het des te verwonderlijker dat zich daar in de zeventiger jaren van de vorige eeuw nog een man waagde te vestigen om er voor zich en de zijnen met landbouw en vee teelt een nieuw bestaan te scheppen. Die man heette Leen- dert Zuiderduin en zijn levensloop is bekend, wijl hij zelf zijn Aeneis op rijm te boek heeft gesteld 14. Geboren te Zand- voort in 1828 en daar in 1850 getrouwd met Grietje Vooys, dreef hij in zijn geboorteplaats, na reeds op 13-jarige leeftijd

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 91