mee ter visvangst te zijn gegaan, een groenten- en viswinkel- tje, dat allengs verliep, toen een overbuurman zich met dezelfde negotie ging generen. Om in het onderhoud van zijn talrijk gezin en zijn hoogbejaarde vader te kunnen voor zien, huurt hij land in het Zwarte Veld, o.m. de vlakte 'Het Hazenveld', op de grens van het Zwarte Veld en het Jacht duin, en sticht er zijn eigen huis. 'Dat Veld dat ligt dicht bij de zee, Ver van dorp en ver van stee In de gemeente Bloemendaal 't strand langs bij den vijfden paal Tusschen IJmuiden en Zandvoort in. 'Ik heb mijn woning zelf gebouwd, De eerste jaren maar van hout, Ik wist toen van geen woningwet, Dan had ik mijn huis zoo niet gezet Want toen ik van den landheer mocht, Heb ik verder niets onderzocht. Ik bouwde naar mijn eigen zin, En niemand kwam daar tegen in'. Ongestoord heeft hij er in de verlatenheid enige jaren kunnen wonen voor men op het raadhuis te Overveen het verblijf van die kolonist op Bloemendaals grondgebied ge waar werd. Dan komt de eis, dat de houten stulp van steen zal worden, ingegeven door de blijkbaar toen al bij de plaat selijke overheid bestaande afkeer van houten gebouwen. Tel kens bij gedeelten heeft Zuiderduin er aan voldaan. Aan vankelijk gaat het deze nijvere en vrome landman tamelijk goed. Wat op Middenduyn en in het Kweekduyni» tot mis lukking gedoemd was, schijnt hier, in bescheidener omvang begonnen, te zullen slagen. Acht koeien, vier geiten, varkens, een paard en het nodige pluimvee vormen de levende have van het boerenbedrijfje. Jaarlijks worden meer dan 1000 roeden aardappelland beteeld. Regelmatig ook worden er schelpen gevist langs het strand, en om hem wat te helpen, wordt Zuiderduin tot strandvonder aangesteld. De wekelijkse kerkgang naar Bloemendaal kost uit en thuis meer dan een halve dag. Evenzo een bezoek aan de dokter, en voor een ern stige zieke moest de geneesheer worden gehaald met paard

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 92