- 62 - stelt de rentmeester o.m. voor de weg van Kraantje-Lek het Zwarte Veld in over een geruime afstand te doen bepuinen om in het jachtseizoen het duin gemakkelijker toegankelijk te doen zijn voor de rijtuigen en de wildkarren. In zijn brief van 24 Januari 1884 toont Borski zich met dit plan inge nomen en hij eindigt 'maar ik zoude te Kraantje Lek een eind zand laten opdat de bepuining daar niet zoo zichtbaar is dat men verleid wordt die weg in te rijden, want anders wordt het daar alweder onvrij'. Het verkeer was er nl. drukker dan men zou denken en vooral 's Zondags van weinig verheffende aard: stoelenwagens vol dronken kerels en lallende meiden. Pas na 1895 kwam daar verbetering in, misschien wel door het fietsen. Als zijn ziekte een ongunstige keer gaat nemen, verflauwt tevens zijn belangstelling voor Elswout: 'De Heer Petzold moge de prachtigste anlagen teekenen, de Heer Muysken de heerlijkste terrassen te voorschijn brengen, van nu af aan treedt gezondheid op de voorgrond en ik ben liever gezond in eene minder mooije omgeving als sukkelende in een Paradijs'. Op 24 Mei 1884 maakt 'Monsieur Willem Borski Junior, propriétaire, vivant de ses rentes, couché malade dans son lit, mais jouissant de toute son intelligence', te Cannes een testa ment ten overstaan van de notaris, tevens maire, Eugène Gazagnavie. Hij herroept daarin zijn op 11 April van dat jaar voor dezelfde notaris gemaakte uiterste wil, en benoemt tot zijn enige erfgenamen (légataires universelles), nu met algeheel voorbijgaan zijner echtgenote 18, zijn beide zusters. Dan op 30 Juni 1884, 's avonds te 6 uur, overlijdt Willem Borski, negenenveertig jaar oud, in een kamer van Hotel Bellevue te Cannes. Zijn gebalsemd lijk wordt nadat einde loze formaliteiten zijn vervuld, naar Overveen gebracht en daar in het laatst van October ter aarde besteld op de 'lieve zandige heuvel vanwaar men op bosschen en hoven neder- ziet'19. Thans rust het op de begraafplaats te Bloemendaal. Elswout komt met o.m. het Zwarte Veld in handen van Borski's oudste zuster, gehuwd met de Heer D. van der Vliet. De Heer en Mevrouw Van der Vliet hebben Zuider duin nog enkele jaren in de woestijn zijn bestaan mogelijk gemaakt. Wanneer in het vroege voorjaar de voorraad win tervoeder voor zijn dieren dreigde op te raken, kon Zuider duin er op rekenen, dat de boerderij van Elswout te hulp

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 94