- 64 - Veld gronden in erfpacht worden uitgegeven tegen een jaar lijkse canon van 1,—, waarop in 1898 de Haarlemse Water leiding wordt aangelegd. In 1918 werd begonnen met de aan leg van verharde wegen door de duinen, aanvankelijk voor militaire doeleinden, waarbij het tracé der oude karresporen werd gevolgd. Door onteigening verkreeg nog in de eerste wereldoorlog de gemeente Bloemendaal, na mislukte onderhandelingen met de eigenaren van Elswout, de nodige duingrond voor de aanleg van de Zeeweg. Deze fraaiste weg door Hollands duinen is geprojecteerd door Leonard A. Springer. Hij werd in 1921 voor het publiek opengesteld en sneed Elswouts duinen in tweeën. Het Zwarte Veld, voorzover gelegen ten Noorden van de Zeeweg werd op 20 October 1950 overgedragen aan de stichting: Het Natio nale Park De Kennemer Duinen. Het gedeelte ten Zuiden daarvan werd vrijwel geheel eigendom van Ir W. Burdet, die op 30 December 1956 deze gronden inbracht in de 'Dune Park Trust', gevestigd te Vaduz in het vorstendom Liechten stein. Met de naam Zwarte Veld wordt tegenwoordig nog slechts aangeduid een partij duinen, gelegen achter Kraantje-Lek ten noorden van de spoorbaan Zandvoort—Overveen. Tot reproductie van het portret van Mr G. P. Boudaen en Catharina Margaretha Romswinckel, ca. 1755 geschilderd door J. M. Quinckhard (1688—1772), een der beste Hollandse portretschilders uit de 18de eeuw, werd mij zeer welwillend toestemming verleend door Mr J. A. Grothe van Schellach te Rotterdam, tot wiens collectie dit schilderij, (50 x 56 cm.), dat zich thans te Apeldoorn bevindt in het bezit van Jhr J. M. R. Radermacher Schorer, zijn schoonzoon, behoort. Boven de 'doorkijk' bevinden zich de wapenschilden van het echtpaar, echter zonder het devies der Boudaens: Pro veri- tate et libertate. Na nauwkeurige bestudering van de schilde rijen, prenten, gravures en tekeningen uit de 17de en 18de eeuw, Elswout betreffende, blijken de waterpartij met beel dengroep, en het tuingebouw met beelden in de nissen, op de achtergrond, daar niet thuis te brengen. Mr C. W. D. Vrijland

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1956 | | pagina 96