81 vervoer lezen. Zulke geschriften zijn niet gemaakt tot het boekstaven van objektieve feiten. Maar de dalende opbrengst, die we al noteerden, is wel een feit. Langzame daling eerst. Veel sneller nadat, kort na 1800, de bestrate weg van Haarlem over het Haagse Schouw naar Den Haag is tot stand gekomen (met aftakking Oegstgeest-Leiden)dan is het saldo van de trekvaart nog maar rond ƒ1000 's jaars. De concurrentie van de postwagen doet zich geducht gevoelen. Hildebrand weet u te vertellen, dat het dan de kleinere burgerstand is die nog met de schuit reistde wat beter gesitueerden zittten in de diligence (die hotst, doch wel veel sneller gaat) en de nog wat betere huren postpaarden voor hun eigen of gehuurde voertuigje. De jonge Van Lennep gaat met de schuit van het Manpad naar Haarlem op en neer voor schoolbezoek; de oudere denkt er niet meer aan. De jonge Hildebrand hunkert naar de spoor weg, die schuit èn diligence zal vervangen; de iets oudere Hildebrand heeft uit herinnering nog wel vriendelijke woorden voor schipper Rietheuvel over. Het was van schipperszijde gezien bepaald niet erg aardig, dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg Mij haar lijn Haarlem- Leiden nu juist vlak in de buurt van de trekvaart ging leggen, met stations zodanig geplaatst, dat de klandizie der schuiten moest worden afgeroomd. Trekschuit en diligence bleven aan vankelijk in dienst; gaandeweg eerst zou het blijken, dat zij naast de spoorweg geen bestaansmogelijkheid meer hadden. En enig plaatselijk verkeer hield het langer volNoordwijk b.v. door het station Piet-Gij zenbrug slechts matig bediend, bleef mede op schuiten of bootjes aangewezen tot de komst van de tram in 1880. Hoe stonden de gemeenten, opvolgers der oude steden, er nu voor met hun in de 17e eeuw aanvaarde concessies zonder tijdsbepaling? De aanvankelijk zozeer winstgevende vaarten en wegen zouden nu verliesposten worden, niet meer door enig belang der eigen gemeente gerechtvaardigd. De vaart en de weg verwijderen en alles terugbrengen in de toestand van vóór 1657? Onmogelijk; de vaart is een boezemwater waarop vele andere zijn aangesloten, voor het boezembeheer belangrijk en ook voor plaatselijke vaart; ook de weg is onlosbaar in het geheel der samenleving opgenomen. Haarlem en Amsterdam hebben de oude trekweg tussen de beide steden op het Rijk kunnen afschuiven; de provincie Zuid-Holland heeft de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 113