26 van de oude Sint Bavo, de gravenzaal van het stadhuis te Haarlem, het landschap met de molen 'De Eenhoorn', enige duinlandschappen en het stilleven met de twee uilen. Een andere kant van zijn talent leerde men in 1927 kennen, toen hij met een marionettenspel debuteerde. Zijn 'Doctor Faust', waarvoor hij een bewerking van Balthazar Verhagens tekst gebruikte oogstte succes, evenals het korte, humoris tische 'Hansworst als portretschilder'. De fraai uitgedoste poppen waren alleraardigst getypeerd en er zijn nog tal van stadgenoten, die met genoegen aan dit poppenspel terugdenken. Hoewel Wigersma niet in Haarlem geboren werd, mogen wij hem toch tot de Haarlemse kunstschilders rekenen, omdat hij het belangrijkste deel van zijn leven hier heeft doorgebracht en bovendien aan Haarlem verknocht was. Jaap Wigersma werd in 1877 in Hoorn geboren. Als jongen van 13 jaar verhuisde hij met zijn ouders naar Amsterdam. Reeds op jeugdige leeftijd had hij zich voorgenomen kunst schilder te worden. Zijn eerste tekenlessen kreeg hij van zijn vader, die een verdienstelijk tekenaar was en later bezocht hij de tekenschool voor kunstambachten te Amsterdam. Aan vankelijk was hij om in zijn onderhoud te kunnen voor zien werkzaam op een kantoor, maar sedert 1897 kon hij zich geheel wijden aan de kunst. In zijn Amsterdamse tijd maakte hij studies van de stad en het stadsleven en zo heeft hij in die jaren ook de leden van het Concertgebouworkest geschetst en karakteristieke momen ten uit het beursleven getekend en geschilderd. Een aantal van deze werken is in het bezit van het Rijksprentenkabinet te Amsterdam. In 1914 vestigde hij zich in Haarlem en tal van werken welke hij sedertdien geschilderd en getekend heeft, getuigen van zijn grote liefde voor onze stad en haar omgeving. Nog niet zo lang geleden heeft men zijn werk hier kunnen zien. Dat was ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag op 16 februari 1957. Het bestuur van 'Kunst Zij Ons Doel' had toen voor hem een eretentoonstelling in de sociëteits zaal van 'De Waag' gearrangeerd en het is voor Wigersma een bizondere voldoening geweest, dat hij dit te midden van zijn vrienden en kunstbroeders nog heeft mogen beleven.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 36