52 Campen, die zijn roem vooral te danken heeft aan het Amster damse stadhuis, thans paleis op de Dam, de hand gehad hebben. Mogelijk heeft hij ook meegewerkt aan de meest vooruitspringende voorbouw van het Haarlemse raadhuis, welke circa 1630 werd verbouwd. Verder wordt gedacht, dat Barteljorisstraat 12, eertijds 'De vergulde Brasem' geheten en in de 19de eeuw bewoond door Dr. C. Ekama, de bekende Haarlemse medicus en historieschrijver, van Van Campen zou zijn. De afbeelding van de gevel, zoals die voorkomt in A. J. G. van der Steur's Oude gebouwen in Haarlem (nr. 273), recht vaardigt deze veronderstelling wel. Houbraken vertelt verder, dat Jacob van Campen de bouwmeester was van een huis in de Grote Houtstraat. De gevel van het huis der heeren Guldewagen, Daar boven op de plint Jachthonden 't Hart najagen. Deze versregels zijn vermoedelijk ontleend aan de Doodsbazuin, over welk gedicht Houbraken eerst gesproken heeft. Van der Steur past deze dichtregels toe op het huis Grote Houtstraat 20, dat hij in 1907 in zijn werk 'Oude gebouwen in Haarlem' beschrijft onder nr. 291. Hij haalt de bij Houbraken gedrukte tekst aan uit een Kronyk van Haarlem uit de 18de eeuw, die op het Gemeente-archief berust en op naam staat van zekere A. Borst, hoewel men ook wel Pieter Langendijk voor de schrijver ervan heeft gehouden. Van der Steur geeft tevens een afbeelding van dit huis, zoals het zich dus nog in 1907 vertoonde, met pilasters op basementen, gesteund door con soles, en met een kroonlijst. Plint en borstweringslijsten lopen door; in de borstwering zijn twee stenen, waarop 'Anno' en '1652' en daartussen een gevelsteen in hautrelief, voorstellende een vluchtend hert in een bos (de jachthonden zijn onzicht baar) Onder de ramen der tweede verdieping bevinden zich vrucht- en bloemguirlandes. In het Verpondingsregister van 1628 staat een huis aan de westzijde van de Grote Houtstraat op naam van Cornelis Dirksz. Guldewagen als eigenaar. In een transport van 20 november 1623 lezen wij, dat Adriaentgen Jansdr., weduwe van Jacob Jansz., een huis en erf in de Grote Hout straat, genaamd de Vergulde Wagen, achter uitkomende in de Koningstraat, overdraagt aan Cornelis Dirksz. voorƒ7600, Reeds in een transport van 1583 (31 december) wordt het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1957 | | pagina 82