78 stellen (van links naar rechts gaande) voor: 1. Mercurius; 2. Eros met boog; 3. Bacchus en Ampelos; 4. Ganymedes met adelaar; 5. Apollino. Met uitzondering van de copie van Mercurius, die is vervaardigd naar het zich te Florence be vindende origineel in brons van Giovanni da Bologna (15241608), zijn deze afgietsels gemaakt naar de van ruim 300 jaar vóór Chr. daterende antieke beelden, die zich te Rome en Florence bevinden. Het in het ovale gazon voor de hal geplaatste beeld van Euterpe, eveneens in lood, heeft, voorzover bekend, altijd in de tuin gestaan. De beneden naast de marmeren trap geplaatste 'Venus met schelp', een beeld in wit marmer, is een vergrote copie naar een antiek, dat afkomstig is uit de villa Borghese te Rome en zich thans bevindt in het Eouvre te Parijs. De lichtkap van het trappenhuis is behangen met drie wandschilderingen op doek, waarvan de schilder niet bekend is. Van links naar rechts stellen de doeken voor: 1. Phaeton, de zonnewagen besturende (copie naar het origineel van Guido Reni (15751642) in het paleis Rospi- gliosi te Rome); 2. Het huwelijk van Bacchus en Ariadne (copie naar het origineel van Annibale Carracci (1560-1609) in het paleis Farnese te Rome); 3. Een der werken van Herakles (het verscheuren van de Nemeïsche leeuw). De drie grote zalen op de 'bel-etage' van de voorvleugel waren door Hope bestemd tot bewaring en tentoonstelling van zijn verzameling schilderijen van Guido en Titiaan, van Reynolds en Poussin, naast die der Vlaamse en Hollandse school, terwijl ook vele andere voortbrengselen van beeldende kunst hier een plaats vonden. De hoge middenzaal met haar halve Corinthische zuilen met fraai hoofdgestel en daarboven een galerij met een balustrade van verguld gesmeed ijzer is thans ingericht als vergaderzaal voor de Provinciale Staten; de beide nevenliggende, met Jonische pilasters prijkende grote zalen doen tijdens de vergaderingen der Staten dienst als koffiekamer en antichambre.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 100