81 Kunstnijverheid verbonden onderwijsinrichting, de School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten, welk schoolgebouw op zijn beurt weer was ontstaan uit een verbouwing en uitbreiding van het vroegere tot het Paviljoen behorende koetshuis met paardenstallen. Het in 1894 in de tuinmuur tussen genoemde school en het Paviljoen aan de Dreef geplaatste smeedijzeren hek van 1750 prijkt thans met de daarbij behorende hardstenen pijlers voor de toegangspoort van het provinciehuis, en biedt een aardige doorkijk op de achterliggende tuin met de daar in een halve cirkelboog opgestelde, reeds eerder genoemde beelden van figuren uit de mythologie. Het opschrift 'Hoffwerk' herinnert ons er aan dat dit hek (stijl Lodewijk XV) eens zijn plaats had voor de gelijknamige, maar sedert verdwenen buitenplaats aan de Vecht. Bij de inrichting van het daartoe met een vleugel uitgebreide Paviljoen Welgelegen tot provinciehuis heeft men de kunst niet vergeten. Onder de talrijke voorwerpen, die, ter aankleding en verfraaiing van de zalen, gangen, portalen en werkkamers, door gemeenten, officiële instellingen, verenigingen en particu lieren geschonken zijn, bevinden zich vele grote en kleine kunstwerken, die een nadere beschouwing ten volle waard zijn. Daar het bestek van dit geschrift niet toelaat ze alle te noemen, zal met de vermelding van slechts enkele moeten worden volstaan. Reeds direct bij het binnentreden van de grote hal in het nieuwe gebouw links van de poort wordt de aandacht ge trokken door een fraai, in het trappenhuis geplaatst raam met gebrandschilderd glas in lood, dat onmiddellijk opvalt door het typisch getemperde licht dat door het gekleurde glas, in de hal beneden zowel als boven, wordt doorgelaten. Dit geschenk van de gemeente Haarlem, vervaardigd door de bekende glas schilder W. Bogtman, vertoont ons, met het wapen van Noord holland als centrale figuur, behalve het stadswapen van Haar lem, een achttal oude stadspoorten en enige verdedigingstorens, die vroeger aan de stad zulk een aardig en sterk aspect gaven.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 103