87 Arum een daartoe strekkend request in bij de Gecommitteerde Raden van Holland en West-Friesland te Den Haag. Een jaar tevoren, in 1765, had Kops dezelfde weg bewandeld en daar mede succes gehad. Ook Van der Poorten kreeg een gunstige beschikking op 16 april 1776. Drie morgen, 37 roeden duin werden hem tegen een jaarlijkse canon van f 5,in erfpacht gegeven van het Zwarte Veld, ten Oosten van de weg naar Bloemendaal daar 'waar 't nedrig Tetterode aan Aelbrechts- berg zig boeit'. In het noorden werd de grond begrensd door het duin van De Rijp, en in het Zuid-oosten paalde het ge bied aan de terreinen, behorende bij de blekerij van Agatha van Bemmel, weduwe van Lambert Bijvoet. 2 Aan de voet van de droogberg dier blekerij mocht door Van der Poorten 'geen zoodanig swaar hout werden geplant, dat de voorsche. wede. daardoor in haar affaires werde gehindert'. De aan zowel Kops als Van der Poorten in erfpacht uit gegeven terreinen waren eigendom van Mr. G. P. Boudaen, van Elswout, de enige dus, die als eigenaar van het Zwarte Veld, hetwelk aan Rijnland was verpacht, tot een dergelijke uitgifte bevoegd was. 3 De schout Van Arum, die tevens commies en deurwaarder van de Grafelijkheidsdomeinen was, had al sinds jaren overal verkondigd, dat het Zwarte Veld niet liep tot aan de weg tussen Overveen en Bloemendaal, maar dat het daarvan zou zijn gescheiden door een tamelijk brede strook z.g.n. voorduinen van de Grafelijkheid. Evenwel een ieder kende die strook als het 'Boudaensche duyn' 4. Het motief van Van Arum om die kennelijke onjuistheden te verspreiden is te vinden in de geringe sympathie om niet te zeggen stille vijandschap die in die tijd de Overveense opgezetenen koesterden voor Mr. Boudaen. Van Arum zelf wilde bovendien zijn maatschappelijke positie verbeteren en liet daartoe geen middel onbeproefd. Tijdens een gesprek tussen Jacob van Sompel, toen bijna tachtig jaar oud, zoon van Zeger van Sompel, en de bode van het Hoogheemraad schap van Rijnland, J. N. Drechslaer, typeert de eerste dit streven van de schout als volgt: 'Wel Bode, hij (Van Arum) brengt daardoor iets aant' Gemeene Land toe, en dat maakt

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 113