90 heeft een beroerte gekregen die hem geheel en al onbekwaam maakt om iets te doen'. Tenslotte vraagt hij 'onder dienst aanbieding' aan Th. de Bye de zaak eens na te gaan. Ook deze poging helpt niet. Eerst op 16 juni 1781, veertien jaren na de indiening van het verzoekschrift en meer dan zes jaren nadat het eigendomsrecht van Mr. Boudaen op het voorduin van het Zwarte Veld was erkend 6, krijgt de dan vijfenzestigjarige Van der Poorten van Balthasar Constan- tijn Ruysch, executeur van het testament van Mr. Boudaen, ongeveer zestien morgen duin in erfpacht annex het in 1766 verkregene, tegen een canon van zestien gulden per jaar. Op alle hem nu in erfpacht toebehorende duinen gaat Van der Poorten niettegenstaande zijn gevorderde leeftijd, en ondanks de ernstige tegenslag door vaak hevige zandver stuivingen voort met het grote kosten vergende bebossings- en in mindere mate, ontginningswerk. Wat dit laatste betreft: een boomgaard wordt aangelegd, waarvan een schetstekening, aangevende de verschillende soorten appel-, peren-, kersen-, perzik- en moerbeibomen, bewaard gebleven is. Op enkele kleine veldjes wordt koren geteeld. Een tweetal schuren wordt gezet en een tuinmanshuis 7, het laatste tijdens de 2de Wereld oorlog door een blindganger getroffen en daarna wegens bouwvalligheid afgebroken en tot dan zeer schilderachtig ge legen in zijn bosachtige omgeving in het duindal. Tot vermaak is er een vinkenbaan en op de top van het hoge voorduin is een stenen koepel gebouwd, die 'een allerfraaist gezigt heeft over alle de uitmuntende Landsdouwen, aan de eene zijde, en aan de andere zijde in de Noordzee' 8. In het zich veelal tot zakelijke en critische opmerkingen be perkend rapport over Hollands Duinen, uit het laatst der 18de eeuw, worden Van der Poorten's verrichtingen zeer ge prezen: 'De Berg is rondom van den voet tot aan de top met verschillend Hout beplant, 't geen tot hoog geboomte zeer gelukkig is opgegroeid. Op de hoogte wandelt men als door een gewoon Bosch, op den vlakken grond aangelegd in welks midden men met verwondering eene Boomgaard ontdekt, die goede Boomvruchten oplevert' 9.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 116