91 - De traditie wil, dat de Haarlemse schutters in het vergraven en vlak maken van Van der Poorten's duin een werkzaam aandeel hebben gehad, en verteld wordt, dat Van der Poorten kapitein bij de schutterij zou zijn geweest. Gebleken is echter, na onderzoek, dat hij in geen enkele rang daarbij heeft gediend. In 1791 liet Van der Poorten zich door de veelzijdige Haarlemse schilder Wybrand Hendriks portretteren, een klein niet al te fraai schilderijtje, hetwelk in het bezit was van Jhr.jAN Willem Six van Vromade, doch in de veiling catalogus van diens schilderijen (bij Mensing) in 1936 niet wordt vermeld. Sindsdien is het onvindbaar gebleken. Ruim zesenzeventig jaar oud maakt Van der Poorten op 25 februari 1792 voor de Haarlemse notaris Jan Schouten zijn testament. Hij blijkt boven de f 100.000,gegoed te zijn en benoemt tot zijn enige erfgenamen zijn zuster Louise Franqoise voor de ene helft, en voor de andere helft de vier kinderen van zijn broer Josua. In 1794 sticht hij een Fonds ad Pios Usus, waarvan later Mr. David Jacob van Lennep ad ministrateur is. Een jaar daarna, op 1 november 1795, over lijdt hij in zijn eenentachtigste levensjaar, aan de 'koorts'. Op 6 november d.a.v. wordt zijn lijk vanuit zijn woon- en sterfhuis aan de Lange Begijnestraat te Haarlem, door hem in 1780 voor f 9.900,gekocht, vervoerd naar zijn geboorte stad, waar het begraven ligt10. Adriaan de Waal Malefijt Jr. verkoopt als gemachtigde op 4 februari 1796 de 'ruim negentien morgen duingrond, met hout beplant, behoorende tot het Zwarte Veld, waarop een Coupel is gebouwd' voor f 5000,aan Jan Messchert van Vollenhoven te Amsterdam, op wie in april d.a.v. de erfpacht wordt overgeschreven. Vele zijner dagen had Van der Poorten gesleten op De Beek bij zijn zuster Louise Franqoise, sedert 1775 weduwe van Thomas van Beeck. Na haar broeders dood betrekt ze, ook zelf de acht kruisjes naderend, voorgoed haar stadshuis te Amsterdam, waar ze op 28 december 1798 overlijdt. Om streeks een half jaar tevoren had zij De Beek verkocht aan

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 117