92 Van Vollenhoven, die enkele weken daarna zijn pas ver worven duinbezit nog met 400 roeden had uitgebreid, voor f 800,gekocht uit de nalatenschap van de weduwe Lambert Bijvoet. Jan Messchert van Vollenhoven werd op 2 september 1748 te Rotterdam geboren als zoon van Anthony van Vollenhoven, olieslager, en Maria Messchert. In zijn ge boortestad bezocht hij de Latijnse school. 'Zucht en aanleg tot de beoefening der fraaije letteren deden zich al vroeg in hem bespeuren'u. Bij het verlaten van die school vervaardigde hij een Latijns lofdicht op de zomer. In 1770 trouwde hij Elisabeth van der Poorten, dochter van Davids broer Josua 12. Het volgend jaar werd hij poorter van Amsterdam en volgde na dode van zijn schoonvader deze op in diens kan toor en handelsbetrekkingen op de Oostzee. Ook is hij te Amsterdam eigenaar van de bierbrouwerij en azijnmakerij 'De Gekroonde Valk'. Kort nadat Van Vollenhoven de al spoedig als overstuk van De Beek aangeduide gronden in zijn bezit had gekregen, heeft hij er ter gedachtenis aan zijn behuwd-oom Van der Poorten een houten gedenkteken laten oprichten. In het voetstuk liet hij het volgende Latijnse opschrift aanbrengen: DAVIDI VAN DER POORTEN Post aequatos arenarum montes profundas impletas Valles solum ingratum et sterile incredibili perseverantia Et industria culturae aptatum arboribusque investitum Integerrima vita ipsis Kalendis Novembris Anni MDCCLXXXXV Defuncto hoe amicitiae monumentum pio gratoque animo Erigendum curavit Ianus Messchert van Vollenhoven 13. In gemis aan piëteit en in het ontbreken van een gevoel voor traditie ligt de oorzaak, dat het gedenkteken, waarvan het onderhoud reeds jaren veel te wensen had overgelaten, in het begin van de twintigste eeuw is afgebroken. Slechts het houten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 118