94 schaal. In het begin der 19de eeuw liet hij een gedeelte van zijn duin, met zeedennen bepoten, een aanplant, die een kwarteeuw later geslaagd genoemd wordtl7. Zijn nieuwe plaats is hem dierbaar en hij leeft mee met alles wat er zich afspeelt. Toen eens tijdens een koud voorjaar de bloesems van de fruitbomen in de door Van der Poorten aangelegde boomgaard waren bevroren, hetgeen een mis lukking van de oogst betekende, dichtte hij Eertijds in verwachting zalig, hadden we ons van 't keurigst ooft, Dat het fijnst' verhemelt prikkelt, 't wezenlijkst genot beloofd: Ieder zamelde in gedachten korf en ben en mand bijeen: Nu vliegt veeier hoop op 't oogsten van een' rijken voorraad heenl8. Op ruim vijfenzestigjarige leeftijd overleed Van Vollen hoven op De Beek (5 maart 1814). Zijn tweede kind en oudste zoon, Josua van der Poorten van Vollenhoven, erfde De Beek met overplaats. De erfpacht van het overstuk wordt in 1816 op zijn naam overgeboekt. Hij is gehuwd met Sara Hendrina Joanna Berg, zuster van Mr. Willem Otto Berg, die in 1820 het Overveense 'Bloemenheuvel' zal laten bouwenl9. Te Amsterdam is hij regent van het Oude Mannen en Vrouwenhuis, en sterft er kinderloos in 1830. Zijn weduwe ziet zich genoodzaakt De Beek met overplaats te verkopen. Haar zakelijke belangen worden behartigd door haar zwager Mr. Frederik van de Poll, in 1780 op Sanden- hoeff20 geboren, burgemeester van Amsterdam en later gouverneur der provincie Utrecht. Door zijn schoonzuster daartoe gemachtigd verkoopt hij op 9 mei 1831 voor f 17.000 De Beek, 'mitsgaders Eene Overplaats insgelijks genaamd de Beek, met deszelfs Jagers of veldwachters Woning, Koepel, landhuisje, korenschuur, bosschen en lanen, gelegen aan den straatweg tussen Overveen en Bloemendaal, belast met twee jaarlijkse Erfpachten te zamen ten bedrage van Eenentwintig guldens'. Koper is Fredrik Taunay 2l( te Haarlem. Deze was te Paramaribo 'in de Colonie Suriname', gehuwd met

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 122