95 Elisabeth Hendrina Limes, en daar in de West, waar hij een aanzienlijk plantagebezitter was, rijk geworden, evenals zijn buurman Planteau, die toen 'Bloemenheuvel' bewoonde. Op 11 mei 1840 gaat 'de Overplaats De Beek' een zelf standig bestaan leiden. Taunay verkoopt dan dit overstuk aan Mevrouw de Weduwe Willem Borski I Van de Velde. De totale oppervlakte bedroeg toen ruim 17 H.A., en als be grenzingen worden opgegeven: het duin van W. H. Backer (aan wie De Rijp, Buitenrijp en Sparrenheuvel toebehoorden), de duinen van B. C. de Lange van Wijngaarden (gemeente secretaris van Haarlem en bewoner van Duin-en-Daal)de duinen van Elswout (het Zwarte Veld) en het buiten Bloemen heuvel. De koopsom bedraagt f 20.000,—. De koepel op het hoge duin is dan nog intact. Vanzelfsprekend zijn door deze koop en verkoop de erfpachten komen te vervallen. Ten behoeve van haar zoon David laat Mevrouw Borski reeds in de herfst van 1840 beginnen met de bouw van het nu nog bestaande huis van Overbeek. Op 1 september wordt de eerste steen gelegd door haar kleinzoon Willem Borski III (1834—1884), aangebracht in de oostelijke gevel. De inscriptie luidt: Den eersten September MDCCCXL Den 76sten verjaardag van Vrouwe Johanna Jacoba van de Velde Weduwe den Heer Willem Borski Is door haren zesjarigen kleinzoon Willem Borski Aan dit gebouw de eerste steen gelegd. Met grote spoed wordt er gebouwd. Architect is I. H. Warn- sinck, zoon van den dichter W. H. Warnsinck, die te Over- veen het huis 'Willemsoord' bewoonde. Het metselwerk werd uitgevoerd door Kakebeen Reijnders te Haarlem, het timmerwerk door P. Rijnierse te Overveen. Als een grote bijzonderheid gold, dat de 'vier privaten met zooge naamde hydraulische gemakken voorzien' waren22. Wat verderop wordt een stal met koetshuis, koetsierswoning en aan-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 123