96 gebouwde oranjerie gezet. Reeds in de zomer van 1841wordt het herenhuis door David Borski betrokken. Hij was de oud ste zoon van het echtpaar Borski-Van de Velde. Op 11 sep tember 1793 te Amsterdam geboren, was hij aanvankelijk werkzaam in de firma Buys, De Bordes Jordan. Op ruim negentienjarige leeftijd werd hij opgeroepen als garde d'hon- neur en vertrok. Na zijns vaders dood in 1814 hielp hij zijn moeder in de zaken van haar kantoor, waar zijn jongere broer Willem spoedig de voornaamste figuur werd. David Borski richtte één der eerste fabrieken van zeildoek te Krommenie op. Verder was hij directeur van het Entrepot dok, lid van de raad van Amsterdam en van de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal. Krachtig bevorderde hij samen met zijn broer Willem de oprichting der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, waarvan hij lange jaren commissaris was. In 1840 benoemde Koning Willem II hem tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij was in 1816 te Amsterdam gehuwd met Anna Jacoba Insinger, die weinig sterk van gezondheid was. Later geheel hulpbehoevend, mede door deerlijk verzwakt gezichtsvermogen, werd zij liefderijk ver pleegd door haar nicht Albertina Sophia Lrederika Insinger. Op Lindenheuvel, de naam die het nieuwe buiten inmiddels had gekregen, overleed Mevrouw Borski-Insinger in oktober 1854. Ook na haar dood bleef haar nicht David Borski gezelschap houden 23Veel heeft hij gedaan voor de verfraaiing en verbetering van zijn buitengoed. In 1857 deed hij voortgaande in de lijn zijner voorgangers een zaai- proef nemen met zaad van grove den, afkomstig uit de Pyreneeën. Op een aan alle winden blootgestelde plaats werd in Maart het zaad in rijen gezaaid, nadat de grond gelijk ge maakt was en één el diep omgespit. De dennen waren in 1865 al drie tot 3^ Ned. ellen groot en vele hadden zelfs in dat jaar al zaad gegeven 2i. In de zestiger jaren ook is de koepel van Van der Poorten op het hoge voorduin afgebroken. Op de zelfde plaats werd een ijskelder gebouwd, nog aanwezig, waarvoor in de wintertijd ijs mocht worden gezaagd in de vijvers van De Beek. In het zuidwestelijk deel van Linden-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 124