103 Nieuwendijk op de hoek van de Zoutsteeg. Als zijn levens gezellin koos Mattheüs de Vicq zich op 14 maart 1599 Maria de Mourcourt, een lakenkopersdochter, wier vader eveneens uit Antwerpen verdreven was. Hun zoon, onze Francois, studeerde medicijnen en promoveerde op 22 de cember 1626 te Paduain Italië. Dr. Nicolaes Tulp, wiens Anatomische Les Rembrandt vereeuwigde, roemde hem en was zeer met hem bevriend. Hij was zeer vermogend, wat blijkt uit zijn aanslag in de belastingen in 1649 voor een bedrag van f 275.000,Dit wekt geen verwondering, als men weet, dat hij in mei 1652 van zijn oom, de zijdelaken- koper Francois de Vicq,, f 100.000,erfde. Hij kon het zich best veroorloven naast een huis op de Herengracht te Amsterdam ook een buitenplaats te hebben, waar hij 's zo mers woonde om uit te rusten van zijn beslommeringen als geneesheer en stadsbestuurder. Het leven in de Republiek was goed, althans voor sommigen. Ook Philips de Flines, aan wie Francois de Vicq op 7 oktober 1676 onze buitenplaats transporteerde6, kwam uit de schone Amstelstad 7. Als Doopsgezinde kon hij even wel geen regeringsambt bekleden, hoewel hij een aanzienlijk koopman was. Hij was op 18 maart 1640 geboren als zoon van Gilbert de Flines, koopman in de Warmoesstraat en Rebecca de Wolff, dochter van Clemensken van den Vondel, zuster van Joost van den Vondel. Er blijken dus op 'Spaar-en-Hout' familieleden van onze grootste dichter ge woond te hebben. Als aanzienlijk zijdelakenhandelaar en -fabrikant kon Philips de Flines niet alleen een huis op de Herengracht kopen, maar ook zijn buitenplaats zeer ver fraaien. Na zijn overgang tot de Hervormde Kerk en zijn tweede huwelijk op 14 mei 1685 met Agatha Steyn, dochter van Mr. Mattheüs Steyn, burgemeester van Haarlem en Maria van Napels, werd hij geheel en al in patricische kringen opgenomen, waartoe zijn afstammelingen, o.a. de familie Rutgers van Rozenburg, ook thans nog behoren. Een tekening naar J. van de Vinne, c. 1700, toont ons een betrekkelijk een voudig koepelvormig gebouw, steil oprijzend uit het Spaarne 8.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 131