gedoopt als zoon van Adriaan Schermer en Hester van der Heyden, die op 10 augustus 1683 gehuwd waren. Adriaan Schermer, uit Meppel afkomstig, oefende evenals zijn vader Barent Schermer het ambt van zeepzieder uit. Lag de zeepziederij aan de Burgwal, zelf woonde hij aan het Spaarne. Op een zeker aanzien wijst, dat hij vinder van de buurt aldaar was. Hij was in staat zijn veelbelovende zoon Lucas naar de universiteit te Leiden te zenden, waar deze eerst theologie en later wegens zijn lichamelijke gesteldheid rechten studeerde. Lucas leed namelijk zijn hele leven aan 'den steen', waaraan hij 16 februari 1711 overleed. De twee gedichten, waarvan men zegt, dat ze vruchten zouden zijn van zijn verblijf op 'Spaar-en-Hout', nl. 'het Haarlemmerhout' en 'het Spaaren' ('Poëzij') zijn niets anders dan vertalingen uit het Latijn van originelen van Mr. Jan de Witt, secretaris van Amsterdam, en hebben dus geen bewijskracht. Lang heeft Guillelmo Pels niet van zijn nieuwe en ver grote bezit geprofiteerd, want reeds op 1 mei 1705 overleed hij. Negen jaar later ging 'Spaar-en-Hout' voor f 15.000, uit handen van zijn erfgenamen over aan Abraham Eedens 13, wiens erfgenamen het op 2 december 1720 voor f 20.000, transporteerden aan David Mattheüs dE Neufville. Bij deze gelegenheid vindt men de volgende beschrijving: 'een hoffstede met sijn huysinge, stallinge, orangiehuys en verdere getimmerte en plantagie genaamt Sparenhoutitem nogh een tuyn met zijn huysinge, beplantinge ende bepoo- tingeMiddelhout) 14. De nieuwe eigenaar zou 'Spaar-en-Hout' tot zijn grootste bloei brengen. David Mat theüs de Neufville was op 9 juli 1684 te Amsterdam ge boren als zoon van Mattheüs de Neufville, zijdelaken handelaar en -fabrikant en Maria de Neufville 15. Zijn grootvader, Balthasar, was in 1610 of 1616 te Haarlem geboren als zoon van Daniël de Neufville en Mayken Koppens. Hij vestigde zich later als poorter te Amsterdam. De jonge David Mattheüs wist als zijdelakenhandelaar een zeer grote welstand te verwerven, doch bleef als Doops gezinde buiten alle regeringsambten gesloten. Des te meer

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 133