Krocht 8. Tenslotte werd de ruitverdeling van de gevel ver beterd. (Arch. B. J. L. M. van Begkum). De zeer bouwvallige zeventiende eeuwse trapgevel van Gedempte Oude Gracht 42 werd eveneens hersteld. Boven dien kon een naar onze mening geslaagd compromis worden gevonden voor de wens van de eigenaar, de bestaande, niet oorspronkelijke, gesloten onderpui door een winkelpui te vervangen. De ruitverdeling werd ook hier aangevuld. Een charmante bekroning wordt gevormd door de pinakel op de top, die, op grond van gevonden resten, weer verguld is. (Arch. Henri L. Klein Schiphorst). Een enigszins verwant vraagstuk vormde de vervanging van de banale (en naar later bleek, zeer gevaarlijke) negen tiende eeuwse onderpui van Klein Heiligland 53 door een nieuwe, anders ingedeelde pui. Het betrof hier een in oor sprong zeventiende eeuws huis, dat in de achttiende eeuw van een nieuwe voorgevel werd voorzien. De nieuwe onder pui is ontworpen door de afdeling Monumentenzorg. Aan de bouwvallige klokgevel van het pand Riviervismarkt 19 zijn herstellingen verricht, waarbij de oorspronkelijke ruit verdeling naar adviezen van de afdeling werd hersteld. Verscheidene restauratieplannen voor monumenten in gemeentelijk bezit konden door omstandigheden nog niet tot uitvoering komen. Bij tal van kleine wijzigingen of herstellingen aan monu menten zijn door de afdeling adviezen uitgebracht. De in het vorige jaarboek reeds genoemde restauraties van Spaarne 43 en van het buiten Vliedzorg kwamen gereed. De aanleg van een nieuwe riolering in de Kampervest opende de mogelijkheid, de eveneens aan de afdeling opge dragen taak van oudheidkundig bodemonderzoek ter hand te nemen. De fundering van de stadsmuur aan de zijde van de gracht werd gevonden. Uit de vorm van deze fundering kon worden opgemaakt, dat de muur aan de stadszijde door een wal was versterkt, die tenslotte weer door een keermuur werd ingesloten. Het bovenvlak van de wal vormde derhalve de weergang. Van geschutkelders konden ter plaatse geen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 140