HOFJES QUIZ DER VERENIGING 'HAERLEM' Vragen bij de puzzlewandeling, gehouden op g augustus igg8 Na het verlaten van de Hoofdwacht lopen wij door de Smedestraat rechtaan op het Hofje van Oorschot, waarop boven de stoep het volgende gedichtje te lezen staat: Wouterus van Oorschot - Laat hier zijn liefde blijken - Den Armen tot een troost - Een voorbeeld aan de Rijken! Langs dit hofje gaan wij daarna over de Krocht en door de Ursula- steeg, waarin het Remonstrantse hofje wordt aangetroffen, dat gesticht is in 11 IA. Dit hofje is gedeeltelijk gebouwd in restanten van het klooster van St. Ursula, welke in- en uitwendig te bespeuren zijn. De laatste kan men het beste zien, als men na het oversteken van de Nassaulaan, voorheen Kraaienhorstergracht, nog eens omkijkt. Wij vervolgen onze weg door de Magdalenastraat, aldus geheten naar het Magdalenaklooster, dat stond ongeveer waar thans het gebouw van de Spaarnestad is gelegen, en slaan daarop linksom de Witte Herenstraat in, die zijn naam dankt aan het klooster der Premonstreiten of Witte Heren. In deze straat vinden wij aan onze rechterhand de toegangen tot drie hofjes, waarvan wij eerst op nr. 14 het Lutherse hofje ingaan. Van dit hofje liggen de oudste vier huisjes tegen de Lutherse kerk aan, waarvan het voorplein door een hek is te bereiken. Het naar oude tekeningen gerestaureerde interieur van deze kerk is zeer de moeite van het bezichtigen waard. Op het toegangs hek tot de kerk aan de straatzijde komen de figuren van zwanen voor. Het tweede hofje, dat aan de andere zijde van de kerk ligt, is het Frans Loenen hofje; het heeft een prachtige toegangspoort. Aan de binnenzijde bewonderen wij de oude lantaarns en de mooie tuin. Tevens werpen wij door de ramen een blik op de oude regenten kamer, tegen de kerk aan gelegen, thans behorend tot het huis van de opzichter. Hetgeen ingevuld moest worden, is recht gedrukt.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 146