117 Het derde thans niet meer bestaande hofje in deze straat, was het Gomanshofje, waarvan het toegangspoortje nog aanwezig is met een gevelsteen, voorstellende St. Nicolaas, de schutspatroon der kooplieden. Door de Korte bijlstraat gaan wij verder langs de Jacobstraat, waar wij de gevelsteen aantreffen van het Hofje van Gratie, en langs de Gedempte Volders gr acht, waar op nr. 21 gevonden wordt het Hofje der Twaalf Apostelen, gesticht door Claes van Huessen. Merkwaardig zijn hierin de koppen der twaalf apostelen boven ramen en deuren. Wij vervolgen onze weg door de Barrevoetestraat, die zijn naam dankt aan het klooster der Barrevoetezusteren, waar wij op nr. 4 het Wijnbergs hofje vinden, dat zijn naam ontleende aan het Doops gezinde vermaanhuis „De Wijnberg". Schuin daartegenover ligt het Gasthuis/2o//£ of Hofje van Loo, eigendom van het St. Elisabeths gasthuis. Het ligt open naar de straat doordat bij de verbreding der Barrevoetestraat in 1884 de huisjes aan de straat zijde zijn weggevallen. Op de pomp vinden wij de drie kronen van St. Elisabeth afgebeeld. Aan het eind van de Barrevoetestraat slaan wij linksaf, ten einde in de Gasthuisstraat het gebouw te bezichtigen, dat voorheen in gebruik was als Cloveniers doelen, zoals te zien is aan de geweer kolven boven de ingangspoort. Op de binnenplaats heeft men een goed gezicht op de prachtige achtergevel. Het gedichtje in het midden daarvan slaat op het beleg van Haarlem 1572/3. Terug op de Botermarkt zoeken wij eerst naar het Bruiningshofje, dat gesticht werd omstreeks 1610. Het huis daarnaast, zijnde nr. 13, voert de gevelsteen In den rosbaer. Andere gevelstenen worden op dit plein gevonden op nrs. 25 en 26, voorstellende respectievelijk het Bruine paard en de Hoop. Wij slaan vervolgens de Tuchthuisstraat in, waar wij het Brou wershofje vinden, dat blijkens de ankers in de gevel herbouwd werd in 1586. Het aantal dakkapelletjes aan de binnenplaats wijst tevens het aantal woningen aan, te weten acht. Indien deze poort gesloten ts, is de binnenplaats te bereiken door de ingang in de Luitesteeg, de eerste steeg links.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 147