Dr. LEENDERT GORNELIS KERSBERGEN 30 juli 1873 17 januari 1958 Wij zijn tegenwoordig zóó gewend aan de zegeningen van sociale- en gezondheidszorg, dat het moeite kost, ons te reali- seeren, hoe deze zich ontwikkeld hebben en wat de beteekenis is geweest van de mannen en vrouwen, die hier het pioniers werk hebben verricht. Van deze pioniers was dr. Kersbergen een der zéér grooten. Onvoorstelbaar hard heeft hij gewerkt. Merkwaardig was de fantasie, die hem steeds weer het einddoel deed zien en de wegen, die er naar toe konden leiden. Groot was de menschen- kennis, die hem zijn medewerkers deed opsporen, maar die hem ook hielp, om de zwakke plekken in de geestelijke uit rusting van zijn tegenstanders te ontdekken. Van deze gave maakte hij een voortreffelijk gebruik. Met het grootste geduld wist hij zijn tijd af te wachten. Hij kon een probleem schijn baar volkomen laten rusten, omdat de tijd niet rijp was. Maar intusschen wist hij volgens de methode 'frappez, frappez toujours' langs een héél anderen weg zijn doel te bereiken. Hij probeerde nooit het onmogelijke, was tot het uiterste meegaande, maar kon op het juiste moment onverzettelijk zijn en als hij meende, dat het voor de goede zaak noodig was, ook niets ontziende. Zijn humor ep slagvaardigheid redden menige situatie en overrompelden de twijfelaars. Deze eigenschappen maakten hem tot een voortreffelijk leider. Van den beginne af heeft hij, zijn tijd vèr vooruit, zich ge wijd aan de verbetering van de volksgezondheid. Daarvoor had hij alles over. Als student kwam hij in nauwe aanraking met de drank zucht en zijn gevolgen. Hij meende, dat alleen de geheel onthouder recht van spreken had bij de bestrijding van dit

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 19