- 16 - kwaad. Dus werd hij geheelonthouder en bleef dit zijn leven lang. Toch een gezellige dischgenoot temidden van anders denkenden. Dr. Kersbergen werd op 30 Juli 1873 in Reeuwijk geboren, bezocht het gymnasium in Gouda (eiken dag in weer en wind twee uur loopen!), studeerde in Leiden. In 1898 werd hij arts; hem werden verschillende assistentschappen aangeboden. Hij koos dat bij Prof. Nolen. In 1900 promoveerde hij tot doctor in de medicijnen op een proefschrift, getiteld: 'De klinische waarde van de koolhydraatgisting in faeces'. Daarna werkte hij nog drie maanden in het Allgemeine Krankenhaus te Weenen, speciaal voor de bacteriologie. Weenen was destijds het centrum van de medische wetenschap. Daarna vestigde hij zich in Haarlem als huisarts en ver wierf zich al spoedig een groote practijk. Geen wonder, want hij vereenigde in zich vele eigenschappen die voor dit beroep gewenscht zijn. Een scherpe klinische blik, groote belangstelling voor het wel en wee van de gezinnen, waardoor hij de raadsman werd, ook in niet-medische aangelegenheden. Het leek, of hij nooit haast had en voor iedereen alle tijd. Hij had een open oog voor het belang van het zich ontwikkelend specialisme en riep graag de hulp in van zijn collegae-specialisten, met wie hij op uitstekende voet stond. En dan: zijn wonderbaarlijk geheugen!! Hij onthield letter lijk alles, wat hem verteld werd en wat hij zelf voorschreef. Jaren later kon men hem inlichtingen vragen over een patiënt; na eenig nadenken gaf hij deze, als of hij ze uit een boekje oplas. Dit was hem ook van groot nut, toen hij steeds meer zich toelegde op het sociale werk. Steeds meer vereenigingen moest hij besturen, dikwijls als voorzitter. Hij wist alle bijzonderheden, hoefde voor een ver gadering nauwelijks de stukken te bestuderen. Het aantal vereenigingen, die hij hielp oprichten of be sturen, is niet meer na te gaan. In 1904 kwam zijn troetelkind: de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose in Haarlem, de tweede in Nederland.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 20