17 Toen later de Noord-Hollandsche Vereeniging en de Nederlandsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose werden opgericht, was hij jarenlang voorzitter. De Vereeniging voor Zuigelingenzorg en die 'tot steun van behoeftige kraamvrouwen' kwamen met zijn medewerking tot stand. De consultatiebureaux, de hygiënische kraamhulp aan de armen hebben in dien tijd van hooge zuigelingen- en kraamvrouwensterfte tallooze levens gered en zijn van on schatbare waarde geweest voor de verspreiding van hygiëni sche begrippen. Buiten zijn vak bekleedde hij ook belangrijke functies, bijv. curator van het gymnasium. Van 19071919 was dr. Kersbergen internist van het Haarlemsche Diaconessenhuis, van 19191939 geneesheer directeur van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis. Hier werden in snel tempo vele verbeteringen aangebracht, opdat dit oude ziekenhuis op de hoogte van zijn tijd zou komen en blijven. Er waren nog veel meer plannen, maar in 1932 kwam de malaise en alles werd stopgezet. In 1930 was intusschen het Nederl. Israëlitisch Joles Zieken huis gebouwd. Alleen door het bijzondere inzicht van dr. Kersbergen kon het legaat van den heer Joles tot zijn recht komen. Het Joles ziekenhuis kreeg het gebruik van operatie kamer, Röntgen-kamer, laboratorium enz. van het Gasthuis. Van 1922—1938 zat hij met enkele onderbrekingen in het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Hij was eenige keeren voorzitter, later eerelid. In 1940 was hjj voorzitter van de Gezondheidsraad. Maar hiermee is de lijst van zijn functies allerminst volledig: geen wonder, dat hij meestal tot twee a drie uur 's nachts werkte. Maar dan was ook iedere ingekomen brief persoonlijk beantwoord. Elet begrip particulier secretaresse was hem onbekend! Tot 1945 bleef hij als huisarts in Haarlem. Daarna vertrok hij naar zijn buitenhuis in Vierhouten, maar tot enkele jaren voor zijn dood bleef hij zich actief en vol belangstelling met

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 21