Dr. JOHANNES ABRAHAM BIERENS DE HAAN 17 maart 1883 13 juni 1958 Johannes Abraham Bierens de Haan werd te Haarlem geboren als zoon van Jan Bierens de haan en Louise Leonore van Leeuwen. Zijn ouders bewoonden het grote huis Kenau park 5. Groot was ook hun gezin. Van hun dertien kinderen zijn Diderik, Pieter en Johan wetenschappelijk het meest op de voorgrond getreden, respectievelijk als philosoof, psychiater en bioloog. Johan loopt in Haarlem het Gymnasium af en promoveert in 1913 aan de Utrechtse Universiteit op een embryologisch onderwerp. Mede in verband met langdurige buitenlandse studiereizen, richt zijn belangstelling zich later op de psycho logie van het dier. Zijn studies, proefnemingen, colleges en publicaties op dit gebied zullen hem allengs een wereld reputatie bezorgen. Wanneer hij in 1924 privaat-docent wordt in de experimentele dierkunde aan de Amsterdamse Uni versiteit, introduceert hij daar een nieuw leervak. Na ver schijnen in 1940 van zijn standaardwerk 'Die tierischen Instinkte und ihr Umbau durch Erfahrung', wordt hij door Schwangart 'der führende hollandische Tierpsychologe' genoemd. Als auteur is Bierens de Haan uitermate productief, maar het opnoemen van zijn ruim honderd geschriften op biologisch gebied, zou in het jaarboek der Vereniging 'Haerlem' niet op zijn plaats zijn. Onder de eigen publicaties dezer vereniging valt een boekje van hem op, getiteld 'De geschiedenis van een verdwenen Haarlems Museum van Natuurlijke Historie Hiermee komen we tevens op een ander terrein, dat zijn belangstelling heeft: de historie. En we 'beleven' in dit ge schrift ook zijn terugkeer naar Haarlem: in 1939 als secretaris van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, welke

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1958 | | pagina 29